Kiszáll a pécsi Biokom Kft.-ből a francia Veolia Environnement SA (korábban Vivendi Environnement) magyar cége, az Onyx Holding (OH) Kft. - értesült a NAPI Gazdaság. Az OH szerette volna többségire növelni 49 százalékos részesedését a hulladékgazdálkodással foglalkozó Biokomban, a pécsi önkormányzat azonban elutasította az ajánlatot, sőt jelezte, hogy a kisebbségi tulajdonrészt is visszavásárolná. A társaság ezután úgy döntött, hogy több mint nyolcévi együttműködés után nem konfrontálódik a várossal és 750 millió forintért eladja üzletrészét az önkormányzatnak. (Értesülésünk szerint bár az összeg elmarad a Biokom piaci értékétől, az OH nem száll ki veszteséggel az üzletből.)
A Veolia hulladékgazdálkodással foglalkozó üzletága, az Onyx-csoport nem vonul ki Magyarországról, a divíziónak a Biokomon kívül még három érdekeltsége van itt. A Onyx Magyarország Kft. üzemelteti a dorogi égetőművet, a Comatec Hungária Kft. ipari üzemek, irodaházak és kereskedelmi létesítmények takarításával foglalkozik, az Alisca Onyx Kft. pedig Szekszárd hulladékkezelését végzi. (Ez utóbbi cégben egyébként - a Biokomhoz hasonlóan - szintén 49 százalékos részesedése van az Onyxnak.)
A Biokom kisebbségi részesedését még 1994-ben vette meg az Onyx. A társaságnál azóta jelentős fejlesztések történtek: több mint 700 millió forintos költséggel komplex hulladékkezelő központot építettek Pécsen, bevezették a szelektív hulladékgyűjtést, s egyebek mellett megvették a Komlói Városgazdálkodási (KV) Rt. többségi részvénycsomagját. Öt éve a Biokom működteti a pécsi regionális hulladéklerakót is. A cég immár három megye több mint 80 településének, 380 ezer lakosának végez különböző szolgáltatásokat.
