A szervezők sikeresnek értékelik az idei, hatodik alkalommal megrendezett Zsidó Nyári Fesztivált, látogatottsága ugyanis - az előzetes várakozásoknak megfelelően - tovább nőtt tavalyhoz képest, s elérte a 120 ezret - tudta meg lapunk Vadas Vera fesztiváligazgatótól. Kedvezőtlen fejlemény, hogy negyvenről harminc százalékra csökkent a külföldről érkezett vendégek száma. A rendezvény 2002-ben százezres látogatottságot és 11 millió forintos jegyárbevételt ért el.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége és az általa alapított Zsidó Idegenforgalmi és Kulturális Központ (ZSIKK) az idén augusztus 31. és szeptember 7. között szervezte Budapesten, valamint hat vidéki nagyvárosban a fesztivált. Az esemény büdzséje ez évben 62 millió forint volt, szemben a tavalyi 55 millióval. A fellépő művészek honoráriuma - a külföldiek esetében az utazás költségeivel együtt - 36 millió forintot tett ki. A rendezvénynek összesen 11 szponzora és négy támogatója volt, közülük egy külföldi. A mecénások összesen 13 millió forinttal segítették a fesztivált. A támogatók között megtalálható a fővárosi önkormányzat, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt., a Nemzeti Kulturális Alapprogram, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, az OTP Bank Rt. és a Radisson SAS Béke Hotel.
A fesztivál nyereségének a szervezők leginkább azt tekintik, hogy a zsidó kultúra bemutatása sikeresen zajlott - tette hozzá Vadas Vera. A jövő évi fesztivált augusztus 29. és szeptember 5. között tartják. Minden évben fix program a nemzetközi kántorkoncert, a klezmerkoncert, a könyvnapok, a filmnapok és a képzőművészeti kiállítás.
A zenei, színházi, képzőművészeti, irodalmi és filmes rendezvények jegyárai 300 forint és az Operaház 16 ezer forintos belépőára között szóródtak, de számos ingyenes esemény is szerepelt a kínálatban. A fővárosban 87 program volt - beleértve a könyvnapi és az ifjúsági napot is -, ami háromszorosa a tavalyinak, míg vidéken 11 esemény zajlott.
