BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Régiós központ lesz a Nestlé szerencsi gyára

2003. április 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Úgy tűnik, a Nestlé Hungária Kft.-nek (NH) kellemes csalódást okozott a két éve termelő büki állateledelgyára, hiszen a cég e tevékenységből még tavaly tavasszal is (NAPI Gazdaság, 2002. március 28., 5. oldal) két-három évig veszteséggel számolt. Bernard Meunier, az NH idén április közepén leköszönő ügyvezető igazgatója azonban múlt év őszén már arról számolhatott be, hogy a vártnál kedvezőbben alakult a társaság csaknem négymilliárd forintból létrehozott állateledel-gyártó üzletágának forgalma, s a részleg 2003-ban már a nullszaldót is elérheti, s csak utána hoz nyereséget. De ez előbb bekövetkezett, hiszen míg a 2001. évi adózás előtti eredmény csupán 400 millió forint, addig a tavalyi már 3,6 milliárd volt – 53,6 milliárd forintos konszolidált nettó árbevétel mellett. Meunier – üzleti titokra hivatkozva – nem részletezte, hogy az adózás előtti nyereségnek mely része származik az NH az állateledel-gyártáson kívüli tevékenységeiből, a cereália-, csokoládé-, kakaóital-, gyermektápszer- és kávétermék- valamint ételízesítő-gyártásból, illetve az értékesítési tevékenységből. A jelentős nyereségkülönbséget azzal magyarázta, hogy tavaly már nyereséges volt az állateledel-gyártás, s a többi területen is sikerült hatékonyabb termelést elérni.
Az elmúlt fél évtizedben összesen mintegy 25 milliárdnyi beruházást végrehajtó NH idén és a következő években évente 1,5-2 milliárd forintot fordít fejlesztésekre – mondja Laurent Freixe, aki április közepétől irányítja majd az NH-t. A termelő beruházások elsődleges helyszíne a szerencsi gyár lesz, amely a középtávú tervek szerint a Nestlé-csoporton belül a kakaóital-gyártás kelet-közép-európai régiós központjává válik. Szerencsen fokozatosan megszüntetik a csokoládégyártást, ám ez nem jár létszámleépítéssel, mivel az itteni dolgozókra az italgyártásban számítanak, hiszen a termelési kapacitást úgy kell felfuttatni, hogy innen láthassák el a környező országokat kakaóitalokkal.
Freixe az idei tervekkel kapcsolatban sem összeget, sem növekedési arányt nem közölt, de a várakozásai szerint az NH 2003-ra is az előző évek dinamikus növekedésével számolhat. Ám az idei árbevételben már konszolidált összegként jelenik meg a cég forgalmában a tavalyelőtt a Nestlé-csoport tulajdonába került jégkrémgyártó Schöller magyarországi leányvállalatának tevékenységéből származó bevétel. Suhajda Krisztinának, az NH kommunikációs vezetőjének a tájékoztatása szerint a Schöller Budatej Bt. tavaly mintegy 5,12 milliárdos árbevételt ért el.
Ez év elejétől az új magyarországi érdekeltség Nestlé-Schöller Jégkrém és Mélyhűtött Termékeket, Tejkészítményeket Előállító és Értékesítő Bt.-ként működik.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet