A budapesti hidakra felmászó öngyilkosjelöltek tavaly mintegy 20 millió forintjába kerültek a központi költségvetésnek - mondta lapunknak a Fővárosi Tűzoltóság illetékese, Szűcs Tamás alezredes. Egy kiszállás 600-800 ezer forintba kerül, mert szakmai okok miatt az ilyen jellegű mentésben 30-40 tűzoltónak és 6-8 autónak - köztük emelődarus gépkocsinak - kell részt vennie. Tavaly 21 esetben hoztak le öngyilkosjelöltet, idén ez a szám már most augusztusban 22. A tűzoltóság most precedenst kíván teremteni azzal, hogy a kedden a Hősök téri emlékműre felkapaszkodott T. Sándornak kiszámlázták a mentés mintegy 860 ezer forintos költségét, és nem fizetés esetén bírósági keresetet nyújtanak be.
Ebben az esetben azért lép fel a szokásosnál keményebben a tűzoltóság, mert nem olyan öngyilkosjelöltről van szó, akinél fennáll a veszélye annak, hogy leugrik, hanem olyan emberről, aki problémáira kívánja felhívni a figyelmet ily módon, miatta az elmúlt időszakban több ízben vonultak már ki. A műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló törvény ugyanakkor kimondja: aki neki felróhatóan, szándékosan veszélyhelyzetet teremt, azzal a tűzoltóság költségei megtéríttethetők.
Drávucz Péter
