A gazdálkodás ellenőrzését célzó, jelenleg is folyamatban lévő vizsgálatok már eddig is számos visszásságot találtak - jelentette ki tegnap Mizsei. A Millenáris Kht. 2000-2002-es költségvetése 3,4 milliárd forint volt, ám az idei évre szánt összeget már a tavalyi év végéig elköltötték, így most állami garancia mellett felvett másfél milliárd forintos kölcsönből működnek. A teljes alvállalkozói kör felderítése még folyamatban van, annyi azonban már most látszik, hogy néhány cég „fogta össze” az elköltött összegeket. (A héten egyébként a rendőrség jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt indított eljárást a kht. volt ügyvezetőjének több tízmilliós kifizetése ügyében.)
Az átvilágítás a gazdálkodás ellenőrzése mellett kiterjed az informatikai rendszerre és a biztonsági őrzés körülményeire is. Ennek kapcsán Mizsei közölte: a korábban vásárolt berendezések gyenge minőségűek, nem találtak hozzájuk garancialeveleket és pótalkatrészeket sem. Jelentős részüket már most fel kellene újítani, így szükségessé válhat a teljes informatikai rendszer átalakítása. Visszásságokat találtak az őrzési feladatok ellátásában is, ahol az alvállalkozó tényleges teljesítménye értékénél egyharmaddal nagyobb összegről szóló számlákat állított ki.
Mizsei elmondta: a könyvvizsgálat jelenleg folyik és a szakértők polgári jogi és büntetőjogi szempontok alapján is vizsgálják az előző vezetés tevékenységeit. (Az „Álmok álmodói” kiállítás látogatóinak ajándékozott karórák például mintegy 650 millió forint veszteséget jelentettek a kht.-nek.) Az APEH-ellenőrzés várhatóan szeptember közepén zárul le. Az általában december 31-ig érvényes - korábban megkötött - szerződéseket nem bontották fel, a Millenárison a korábbi munkatársak dolgoznak. A park művészeti vezetői posztjára várhatóan később írnak ki pályázatot. Ami a parkot illeti, azt az EU-csatlakozással kapcsolatos és más kulturális rendezvények központjává szeretnék fejleszteni, nem az üzleti hasznosítás a legfőbb céljuk.
D. P.
