BUX 138501.93 0,64 %
OTP 44450 1,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átrendeződés a Netkapunál

Az elmúlt hónapokban belső átrendeződés ment végbe a Netkapu-csoportnál. Sziládi Tibor érdekeltségei közül a Netkapu Rt. jegyzett tőkéje 115 millió forinttal nőtt, az Argo Rt.-nél pedig felértékelt cégpapírokból 70 millió forintos tőkeemelés történt, s a jelek szerint ez utóbbi cégből néhány külső befektető ki is szállt.

2002. július 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nagyarányú belső tulajdonosi átrendeződésen megy keresztül a Sziládi Tibor irányította Netkapu-cégcsoport. Az internetes tartalomszolgáltatásáról ismert társaságban tavaly decemberben 115 millió forint tőkeemelést hajtott végre a szintén a csoporthoz tartozó Argo Rt. Ez tárgyi eszközök apportját jelentette: az Argo egyebek mellett szoftvereket, kommunikációs rendszereket, internetes áruházak és boltok kezelőfelületeit és webes játékimplementációkat apportált a Netkapuba, így annak 87 százalékos tulajdonosává vált (NAPI Gazdaság, 2002. április 10., 5. oldal). A fennmaradó 13 százalék a szintén Sziládi-érdekeltségű Szilamon Kft.-é maradt. (Jórészt hasonló módon, felértékelt online-rendszerek apportjával hajtottak végre több száz millió forintra rúgó tőkeemelést 2000-ben a telnet Rt.-ben is.) A Netkapu Rt. megalapításakor 51 százalék a Szilamoné, 49 százalék pedig az Argóé volt.
A Szilamon - amely 10 százalékban Sziládié és feleségéé - az adatok szerint szintén tavaly decemberben 90 százalékban a Netkapu Rt. tulajdonába került. Ugyanezen a napon ezt a tulajdonrészét, amelynek névértéke 2,7 millió forint (a 3 millió forint törzstőkéjű kft. 90 százaléka), 70 millió forintos értékben az Argo Rt.-be apportálta, így a 25 millióról 95 millió forintos alaptőkéjűvé vált Argóban 74 százalékos tulajdonos lett; a lépés folytán a Netkapu után az Argo lett a Szilamon 90 százalékos tulajdonosa. Ekkor a Szilamon 10,5 százalékos tulajdonos volt az Argóban, Sziládi Tibor és felesége része 14,5 százalék volt, de több más magánszemély, Csalava István, Tamás István, Kovács József és Simák Pál is részvényes volt a cégben. Idén májusra azonban a dokumentumok tanúsága szerint a külső magánszemélyek már kiszálltak az Argóból: a májusi közgyűlés papírjai szerint Sziládiék része 29, a Szilamoné 21 százalékra nőtt, a Netkapué pedig 49,9 százalékra csökkent.
A gazdasági társaságokról szóló törvény szerint egyébként ha két cég egyaránt 25-50 százalék közötti tulajdonrészt szerez egymásban, a „másodszorra” vett részt el kell adni. Az ennél nagyobb kölcsönös részesedésszerzést a törvény tiltja, ha az mégis létrejön, a vásárlástól számított fél éven belül túl kell adni az utóbb vett részen. A meglehetősen komplikált belső átrendeződés hátteréről Sziládi nem kívánta lapunkat tájékoztatni: leszögezte, hogy folyamatban lévő ügyről van szó. Korábban az ügy egy részletére vonatkozó kérdésünk kapcsán elárulta: stratégiai változások várhatók a cégnél. Akkor hozzátette, az internetgazdasági válság nem kímélte őket, de a céget nem kívánják elkótyavetyélni. Az érintett társaságok pénzügyi helyzetéről sem kívánt akkor tájékoztatást adni, de úgy fogalmazott, hogy „nem abból fognak meggazdagodni”.
A mérlegek tanúsága szerint a legtöbb pénz az Argo Rt.-ben fordul meg: ennek árbevétele tavaly 1,1 milliárd forintra rúgott, míg a Netkapué 16 millió, a Szilamoné pedig 4 millió forint volt. Az árbevétellel szinte megegyező anyag jellegű ráfordítások miatt az Argo nullszaldós lett. A Netkapu a rendkívül eredmény miatt nagyobb adózás előtti eredményt ért el, mint árbevételt; a Szilamon szintén nullszaldós lett. A három cég tőkehelyzete stabil.
Marnitz István

Marnitz István
Marnitz István

Ez is érdekelhet