BUX 139011.11 1,01 %
OTP 44630 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszámolják a másfél milliárdos adósságot felhalmozó Wohn Kft.-t

2002. június 17. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Seregély utcai lakópark-beruházás kivitelezője, a H. S. J. Kft. kezdeményezésére a Fővárosi Bíróság elrendelte a zavaros ingatlanügyleteiről ismert Wohn Kft. felszámolását. A Wohn, amelynek ügyvezetője, Gergely István az év elején öngyilkos lett, és amely cég ingatlanszerződéseinek zömét Borókai László, Borókai Gábor egykori kormányszóvivő testvére ellenjegyzett, nem hivatalos számítások szerint 1,5 milliárd forinttal maradt adósa hitelező pénzintézeteknek, cégeknek és magánszemélyeknek. Az ügyben főként két ingatlan, a budai Seregély utcai és a pesti Széchenyi utcai érintett; az ottani építkezések befejezését a lakók vállalták.

A Fővárosi Bíróság május 31-i hatállyal jogerősen elrendelte a Wohn Kft. felszámolását. A cég, amelynek ügyvezetője, Gergely István ez év márciusában öngyilkos lett, több zavaros ingatlanügyben is érintett, egyebek mellett a budai Seregély utcai és a pesti Széchenyi utcai beruházás kapcsán. Az eljárást a Seregély utcai beruházás kivitelezője, a H. S. J. Kft. kezdeményezte 10,5 millió forint kifizetetlen számla miatt. Erre - Halbauer János ügyvezető tájékoztatása szerint - azért volt szükség, mert így a lakók építőközösségként a Wohn helyébe léphettek. Korábban a P. M. S. Kft. volt hivatott megállapítani, hogy a Wohnnál mennyi kifizetetlen adósság halmozódott fel. Bár idáig a cég egy képviselőjét sem sikerült elérni, tudomásunk szerint a P. M. S. kimutatta: a két ingatlan kapcsán a Wohn különböző jogcímeken 1,5 milliárd forinttal tartozik. Ebből mintegy 60 százalékban a budai, Seregély utcában található, mintegy 400 ezer forint négyzetméterárú ingatlanok szerepeltek valamiféle biztosítékként, 30 százalékban a körülbelül 200 ezer forintos négyzetméterárú pesti, Széchenyi utcaiak, néhány lakás erejéig pedig a már régóta elkészült XIII. kerületi Csata utcaiak. Mivel a lakásokat a Wohn már eladta, a számítások szerint legfeljebb 50 millió forint bevétel várható.
A fő problémát az jelenti, hogy tucatnyi lakásra úgy kötöttek jelzálog-, illetve többször is adásvételi szerződéseket, hogy azokban rendre feltüntették a per- és tehermentességet. Ingatlanos szakemberek lapunknak megjegyezték, hogy az ehhez hasonló eljárás a mai tőkeszegény helyzetben nem megy ritkaság számba, de ha az ilyen ingatlanberuházások üzleti tervei megvalósulnak, általában valószínűsíthető, hogy a helyzet súrlódások nélkül elrendezhető.
A Seregély utcában a HBW Expressz Takarékpénztárnak és a Gombos Immobilien Investment Bt.-nek van több leendő lakáson is jelzálogjoga, összességében több százmillió forint értékben. A Széchenyi utcában mintegy 50 milliós széljegyes jelzálogjog a Capital Hitelház Rt.-é. Hasonló nagyságú, összességében több százmillió forintra tehető az az összeg, amit Gergely magánszemélyektől, jó ismerőseitől vett fel. Fedezetül lakásokat adott el, akár többször is ugyanazt. A személyes kölcsönöket fedező szerződések visszavásárlási garanciát is tartalmaznak. A magánhitelezők közül senki nem ismeri el, hogy uzsorahitelt adott volna.
Mivel a lakások még nem készültek el, a jelzálog-, illetve adásvételi szerződések csak széljegyként szerepelnek a tulajdoni lapokon. A legnagyobb vitát jelenleg éppen ezek sorrendje jelenti: elvileg akinek a széljegyét előbb bejegyzik ugyanarra az ingatlanra, általában az lehet ott a jogos tulajdonos, függetlenül attól, hogy jó- vagy rosszhiszeműnek tűnik-e. Akik előreláthatólag hoppon maradnak, igyekeznek arra hivatkozni, hogy feltétlenül megbíztak Gergelyben, illetve ügyvédjében, Borókai Lászlóban, a volt kormányszóvivő testvérében. Kérdés az is, hogy egy bírósági eljárásban milyen megítélés alá esnek az özvegy, Gergely Irén által férje halála után szignált „birtokbaadási megállapodások”, amelyeket a valóban jóhiszeműnek tartott vevőkkel írt alá.
Úgy tudjuk, a lakók mindkét házban építőközösséget alkottak és vállalják a befejezéssel járó többletköltségeket. Azok a szerencsések, akiknek sem jelzálog, sem más adásvételi szerződés nem terheli az ingatlanát, nem fizetnek többet a pórul jártak tehermentesítése érdekében. A Seregély utcában tudomásunk szerint már több hitelező-tulajdonos is megjelent, követelve jussát és néhány lakásba már bejárásuk is van. Sok függ attól, egyáltalán jelentkezik-e szerződésével a hitelező egy már másnak is eladott lakásra. A jelzálog-jogosultak egyelőre hajthatatlanok: ha az adott albetét-tulajdonos nem fizeti ki a tudta nélkül az ingatlanra terhelt hitelt, elárverezik a lakását - vallja egyikük. Azzal érvelnek: nem ártott volna a vételár egy százalékát kifizetni egy ügyvédnek, aki a földhivatalban észlelte volna, hogy a per- és tehermentesnek mondott leendő ingatlant esetleg már másnak is eladták.
A Széchenyi utcai ingatlanban három lakásra is „visszavásárlási szerződéssel” rendelkező Lőrincz László kérdésünkre határozottan tagadta, hogy uzsorahitelt nyújtott volna. A meg nem jelölt összeggel régi ismerősét, Gergelyt kívánta kisegíteni. A volt ügyvezető 2001 végétől számítva 4 hónapra 3 százalékos kamatot ígért neki. Gergely más, még épülő ingatlanokat is saját érdekeltségeként mutatott be neki. Lőrincz elmondta: az ügyvezető halála után aktuálissá vált a szerződés földhivatali benyújtása, ám Borókai megnyugtatta, ő mindent elintéz. Amikor ezt követően önállóan elment a földhivatalba, észlelte, hogy már mások is benyújtottak őelőtte ugyanarra az albetétre hasonló szerződést. Hozzátette: a tartozás fejében piaci áron hajlandó átvenni a lakásokat.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság egyébként nyomoz az ügyben, ám - más érintettekhez hasonlóan - nem adott tájékoztatást. A többtucatnyi egyéni hitelező kilétére elsősorban a volt ügyvezető számítógépében talált lista alapján lehet következtetni, amely valószínűleg az egyetlen hiteles, igaz, nem hivatalos elszámolás volt. Tudomásunk szerint a Seregély utcai feltehető magánhitelezők közé tartozik Pimiller László, Valent Lajos, Pálfi György, Somogyi Tibor és Szöllősi Zsolt. A Széchenyi utcai házban Lőriczen kívül a vélt hitelezők - mások mellett - Farkas Ottó, Dénes János, Gulyás László és Lakatos Béla. A szerződések nagy részét ellenjegyző Borókait, illetve Gergely Irént az elmúlt hónapokban nem tudtuk elérni. A 36, illetve 76 lakásos leendő társasházakban egyébként folytatódnak az építkezések.
Marnitz István

Marnitz István
Marnitz István

Ez is érdekelhet