Patrick Chocat, a Chinoin Rt. vezérigazgatója tegnapi tájékoztatóján bejelentette, hogy a Sanofi-Synthélabo megállapodott az amerikai BMS-szel arról, hogy megveszi tőle a Pharmavit Kft. veresegyházi 16 hektáros telephelyét, a generikus gyógyszereket és vitamintermékeket előállító üzemét és felszerelését, s átvette 220 dolgozóját. A Plusssz pezsgőtablettákat egyelőre bérmunkában gyártják tovább, s azok változatlan logóval kerülnek forgalomba. A vezérigazgató közölte, hogy tavaly az 54 milliárd forintos nettó árbevételt elért Chinoin Rt. 10 százalékkal növelte belföldi és 30 százalékkal exportforgalmát. A kivitel a következő években gyorsan nő majd. A francia tulajdonosok ugyanis magyar érdekeltségüknek fontos szerepet szánnak: el kell látnia hatóanyaggal az anyacéget, hogy meg tudjon felelni annak a kihívásnak, amelyet rohamléptekben bővülő amerikai exportja jelent.
Az anyacég 1999-es konszolidált mérlegében még 12 százalékos amerikai piaci részesedést jeleznek. Ez ma Chocat szerint csaknem 40 százalékos, és a következőkben további növekedés várható. A franciák a magyarországi tablettagyártást is bővíteni kívánják, és kétszeresére emelik a csanyikvölgyi gyártókapacitást. Az évente gyártott 100 millió dobozegyenértéken is túl akarnak lépni, amiből 40 milliót a magyar piacon adnának el, a többit exportálnák (a 100 millió az idehaza készített, dobozegységben számított gyógyszermennyiségnek mintegy negyede).
A francia tulajdonosok az elmúlt tíz évben csaknem negyedmilliárd dollárt költöttek magyarországi érdekeltségükre. Most euróban számolva újabb 100 milliós beruházásra készülnek. Ennek része a veresegyházi vétel. Chocat vezérigazgató nem árulta el a konkrét vételárat, csak annyit mondott: nem zárható ki, hogy a tervezettnél többet fordítanak a magyarországi fejlesztésekre.
A Pharmavit amerikai tulajdonosa, a BMS a múlt év októberében jelentette be, hogy eladja a generikus gyógyszerek és vitamintermékek gyártására szakosodott veresegyházi gyárat, amelyet 1996-ban vett meg. Az akkor még tőzsdén jegyzett társaságot - miután kivezettette a tőzsdéről - a tulajdonos tavaly májusban kft.-vé alakította. Ezután vált meg a cégtől az alapító Somody Imre. A Plusssz termékekről ismertté vált Pharmavit 1995-ben még a magyarországi vitaminpiac 50 százalékát uralta, később azonban az erősödő konkurencia miatt fokozatosan csökkent a piaci részesedése. A legutóbbi nyilvános adatok szerint a Pharmavit 2000-ben 12,95 milliárd forint árbevétel mellett 6,9 millió forint nyereséget könyvelt el. 1999-ben árbevétele 14,64 milliárd forint, vesztesége pedig 756 millió forint volt (NAPI Gazdaság, 2002. február 5., 1-5. oldal).
R. Zs.
