Lapunk információja szerint a csődbe ment amerikai energetikai nagyvállalat, az Enron már napokkal összeomlása után, decemberben eladta magyar érdekeltségét, az Enron Energetikai Szolgáltató Rt.-t. A vevő az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Dexia nevű befektetési alapja, amelyet egy Dexia nevű francia-belga bank és négy japán befektető kezel. Az alapot azért hozták létre, hogy az Közép-Kelet-Európában olyan befektetéseket finanszírozzon, amelyek csökkentik az energiafelhasználást, illetve a széndioxid-kibocsátást. Ehhez a tevékenységhez 71 millió euró áll rendelkezésre, ebből a keretből vették meg az Enron Rt.-t is.
Az Enron által 1999-ben felvásárolt hat, az Energovill-csoporthoz tartozó magyar társaságból ma már csupán a világítástechnikai üzletág, az egykori Energovill Világítástechnikai Kft. végez tényleges tevékenységet. A kft.-k az akvizíció nyomán még 1999-ben beolvadtak Energovill Holdingba, amely ezután Enron Rt.-ként folytatta tevékenységét.
Az Enron Energetikai Szolgáltató Rt. neve a mostani felvásárlás nyomán EETEK Világítástechnikai Rt.-re változott és fő tulajdonosa az Enron Magyar Development helyett az EETEK Hungary Kft. lett. Az EBRD befektetési alapja megvette a világítástechnikai divízió cash-flow-ját - mondta lapunknak Novák Tibor, az EETEK Rt. ügyvezetője. A befektetési alap 71 millió eurójának felhasználásával a társaság a magyar önkormányzatok közvilágításának korszerűsítésében és az iparvállalatok energiafelhasználásának racionalizálásában kíván részt venni.
Az Enron 68 magyar önkormányzattal kötött - ma is érvényes - szerződést a világítás korszerűsítésére. Az EBRD közreműködésével végrehajtott befektetés célja az volt, hogy ezeknek az önkormányzatoknak más típusú szolgáltatásokat is fel tudjanak ajánlani, ami ugyancsak energiamegtakarítást eredményezhet náluk. Ilyen lehet például kórházaknak vagy intézményeknek az energiakorszerűsítése - mondta az ügyvezető, aki azonban hozzátette, hogy ezt a tevékenységet nem elsősorban Magyarországon, hanem külföldön szeretnénk folytatni, mert a mai magyarországi közvilágítási piac már meglehetősen telített. Ezért mihamarabb szeretnének megjelenni a horvát tengerparton közvilágításukkal, de van már egy cégük Bulgáriában s alakulóban vannak a horvát, szlovák és lengyel érdekeltségek is. A Magyarországon 40 (korábban az Enronnal együttműködő) alvállalkozóval dolgozó, energiaracionalizálással foglalkozó beruházásszervező társaság, az EETEK a magyar iparvállalatoknak is fel kíván ajánlani olyan energiahatékonysági programokat, amelyek akár meglévő energiarendszerük kiszervezését, outsourcingját is jelenthetik - tette hozzá az ügyvezető.
Az eladott Enron-cégnél megsejtették a jövőt, hiszen a tulajdonosváltással együtt a könyvvizsgálói poszton december 19-ei hatállyal az Arthur Andersen Auditot a KPMG váltotta fel, márpedig azóta az Enron-csőd nyomán bajba került Andersent is várhatóan a KPMG kebelezi be.
Regős Zsuzsa
