A raktár-, és üzemcsarnok-építési piac tavaly a harmadik negyedévben az ingatlanpiac egyik leggyorsabban fejlődő része volt, míg az év utolsó hónapjaiban kiegyensúlyozottá váltak a kereslet-kínálati viszonyok - derült ki a GKI és a Wallis Ingatlan közös felméréséből. A harmadik negyedévben a kereslet emelkedését inkább szezonális hatásként lehetett értékelni, az akkori növekedést gerjesztő hatások azonban később veszítettek erejükből, így a negyedik negyedévre csak az egyensúly tartására voltak elegendőek. Az idei esélyeket latolgatva az elemzők szerint valószínűsíthető, hogy mind a raktárak, mind az üzemcsarnokok esetében fennmarad az egyensúlyi helyzet. Az ingatlanforgalmazók és -fejlesztők a tavalyi utolsó negyedévben a raktárak és üzemcsarnokok eladási árának minimális, 1 százalékos emelkedését érzékelték. Idén várhatóan ezek az ingatlanok is veszítenek reálértékükből, mivel a használtaknál 3, az új építésűeknél 4-5 százalékos áremelkedés valószínűsíthető.
A felmérés szerint a Pest megyei cégek 37 százaléka birtokol, 25 százaléka pedig bérel raktárt. Az áremelkedés ütemét a vállalatok 7, a bérleti díjakét 8 százalékosra teszik. A bérleti díjak nagyobb emelkedésében vélhetően a korábbinál jobb minőségű szolgáltatásokat kínáló raktárbázisok is szerepet játszanak. Üzemcsarnoka mindössze a fővárosi cégek 12 százalékának van és 11 százalékuk bérel ilyet. Ebben a szegmensben a kereslet jelentős változására nem számít az idén a GKI. Az árak emelkedését a piaci szereplők 5, a bérleti díjakét 6 százalékra teszik.
Bakonyi Attila
