BUX 138843.55 0,89 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az idén 205 milliárdos OEP-támogatásra számítanak a gyógyszergyártók

Számítások szerint az idén 205 milliárd forint támogatásra lesz szüksége a hazai gyógyszerpiacnak ahhoz, hogy a gyártók és kereskedők eleget tudjanak tenni a növekvő fogyasztói igényeknek - derült ki a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) tegnapi közgyűlésén.

2002. február 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ahhoz, hogy a magyar gyógyszerpiac felzárkózhasson a fejlettebb európaihoz, az uniós csatlakozásig évi 20-25 százalékos növekedésre lenne szükség. Tavaly 20 százalékkal nőtt a forgalom, idén 15 százalékos emelkedést jeleznek előre. A piac bővülése egyaránt várható az eredeti (originális) és a lejárt szabadalmú (generikus) készítmények körében. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) azért pártolta a tavaly indított, úgynevezett generikus programot a gyógyszergyártók közötti árverseny élesebbé tételével, mert az már rövid távon is megtakarítást hoz a betegeknek és a kórházaknak. A gyógyszergyártók azonban úgy látják, hogy - többek között mivel a fogyasztáson belül nő a drágább készítmények aránya, s a termelőiár-emelések (a kormány és a gyártók közti hároméves megállapodásnak köszönhetően) nem haladják meg az infláció 70 százalékát -, a tervezett 152 milliárd forintos támogatási keret nem elegendő. A gyógyszergyártók becslése szerint idén a tavaly ténylegesen felhasznált 182 milliárd forintnál magasabb, mintegy 205 milliárd forintos támogatási igény jelentkezik. (Tavaly 147 milliárd forintot terveztek.)
Ha az új kiskereskedelmi árrés rendszerének bevezetése és a márciusban induló ártárgyalások előtt tisztázódna, mekkora támogatási kerettel lehet számolni, a gyógyszergyártók bíznának a korábbinál békésebb megegyezésben az OEP-pel - hangzott el a Magyosz tegnapi közgyűlésén.
R. Zs.

Regős Zsuzsa
Regős Zsuzsa

Ez is érdekelhet