BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzbüntetésre ítélték a Zalabaromfi Rt. volt vezetőit

2002. február 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Zalabaromfi Rt. volt vezetőit is érintő ügyben hét vádlottat felmentett, négyet pedig adócsalás miatt pénzbüntetésre ítélt a zalaegerszegi bíróság - értesült lapunk. A 11 vádlottat, többek között a társaság egykori vezérigazgatóját az ügyészség azzal vádolta, hogy javadalmazásuk után a közterhek egy részét nem fizették be. (A cég vezető tisztségviselői járandóságuknak csak mintegy 20 százalékát vették fel úgy, hogy azok után a közterheket maradéktalanul megfizették.) A Zalabaromfi Rt. vezetői - a csökkenő eredmények és a szabályozók változása miatt - 1997-ben két fiktív tanulmányt rendeltek egy német és egy osztrák cégtől. Az egyik meg sem érkezett, ennek ellenére összesen 19,9 millió forint értékű számlát állítottak ki, amelyből a vizsgálat megállapításai szerint 16,5 millió a baromfi-feldolgozó különböző tisztségviselőinek javadalmazását szolgálta (NAPI Gazdaság, 2001. március 23., 8. oldal). Alig egy évvel később a nagykőrösi székhelyű Metro Kft.-vel zajlott hasonló tranzakció. Ebben az esetben soha nem teljesített hűtőgép-karbantartásért és üzletszerzésért fizetett papíron bruttó 25 milliót a társaság. A jutalék levonását követően ez az összeg is a vezető tisztségviselőkhöz került. A bíróság ítélete szerint a vádlottak a céget nem károsították meg, ezért csalásról nem lehet szó. Adócsalást azonban még akkor is elkövettek, ha utólag az érintettek az összeget befizették a központi költségvetésbe. Ezzel viszont az ügyészség nem vádolt senkit. A bíróság végül hét vádlottat felmentett, négyet viszont - a cég egykori vezérigazgatóját és gazdasági vezetőjét, valamint a Metro Kft. két ügyvezetőjét - okirat-hamisítás miatt 75 ezertől 600 ezer forintig terjedő pénzbüntetésre ítélték. Az ügyész fellebbezett.
(NAPI)

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet