BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét termel a Za-Ko lenti üzeme

Újraindult a termelés a Zalaegerszegi Ruhagyár (Za-Ko) Rt. korábban leállított lenti üzemében, ám az ágazat egyre növekvő gondjai miatt a telephelyek sorsa továbbra is bizonytalan - tudta meg a NAPI Gazdaság. A tavaly kinevezett új menedzsment 2001 második felében már veszteség nélkül termelt, ennek ellenére a cég ismét rendkívül nehéz évet zárt.

2002. február 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár a Zalaegerszegi Ruhagyár (Za-Ko) Rt. több mint 200 dolgozót foglalkoztató lenti üzemében néhány nappal ezelőtt újraindult a termelés, az ágazat egyre növekvő gondjai miatt a telephelyek sorsa továbbra is bizonytalan - értesült lapunk. A sümegi gyáregység munkahelyét féltő 230 dolgozója a közelmúltban már az önkormányzathoz fordult segítségért.
Az összesen 1300 főt foglalkoztató Za-Ko Rt. tavaly kinevezett elnök-vezérigazgatója, Kugler Gábor a NAPI Gazdaságnak elmondta, a külpiacokra kizárólag kabátokat gyártó lenti üzemben a januári szezonális leállás után épp a napokban indult újra a termelés. Ugyanakkor tény - közölte Kugler -, hogy az ágazat egyre növekvő gondjai miatt még hiteles rövid távú prognózist is nehéz adni. Tavaly csupán a forint erősödése mintegy 250 milliós veszteséget okozott a cégnek, ráadásul az újabb minimálbér-emelés a dolgozók döntő többségét érintette. Ettől függetlenül ez volt a kisebb gond, mert elsősorban a különböző pótlékok alapbéresítésével sikerült megoldani a helyzetet.
A korábbiakhoz képest mintegy 20 százalékos termelékenységnövelésnek és a 30 százalék körüli költségcsökkentésnek köszönhetően a társaság a tavalyi második félévet már nullszaldóval zárta, ennek ellenére a Za-Ko még 2001-ben is több száz millió forintos veszteséget termelt. (Az elnök-vezérigazgató a veszteség mértékéről konkrétan nem kívánt nyilatkozni.) A külföldi és hazai szakmai befektetők, valamint a dolgozók tulajdonában lévő, 600 millió forint jegyzett és 1,5 milliárd forintnyi saját tőkéjű társaság már 2000-ben is jelentős - ugyancsak több száz millió forintos - veszteséget halmozott fel. A termékeinek mintegy 95 százalékát a külpiacokon értékesítő társaságnál ezt követően új menedzsmenttel kezdtek hozzá egy átfogó termelésracionalizálási program végrehajtásához (NAPI Gazdaság, 2001. július 10., 4. oldal). Kugler elmondta, a recesszió miatt idén rendkívül óvatosan terveztek, ennek ellenére némi árbevétel-növekedéssel és nyereséggel számolnak.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet