A saját fejlesztésű szabályozástechnikáját energiamegtakarító beruházásokban hasznosító, zürichi központú Staefa Control System GmbH 1987 óta van jelen a magyar piacon. Mivel az anyacég a közelében működő Landis Gyr Holding GmbH-val egyesült, 1997-ben a magyar leányvállalat neve is megváltozott. 1998 ősze újabb változást hozott: a szolgáltató a Siemens-csoporthoz került. Aztán 1999-ben színre lépett az EBRD, amely akkor 35 százalékos részesedést szerzett. Most ezt a tulajdonrészt vásárolta vissza a Siemens Building Technologies AG, amely így 99,95 százalékos tulajdonossá vált a Landis & Staefa ESCO (Magyarország) Energiamegtakarítási Szolgáltató Kft.-ben.
Svastits Géza üzletági igazgató elmondta lapunknak, hogy az 1998-ban még csupán 100 millió forint forgalmú, fennmaradásáért küszködő társaság évről évre javított eredményein és idén már másfél milliárd forint értékű megrendeléssel számol. A kft. tavaly áttért a Siemens-időszámításra (náluk a pénzügyi év október 1-től a következő év szeptemberének végéig tart), ezért csupán a tavalyi első kilenc hónap eredményeiről tudott számot adni az igazgató. Eszerint 2001. szeptember végéig 430 millió forint volt az árbevétel; a teljes évre várt eredmény 600 millió volt, amit valószínűleg csaknem 100 millióval teljesítettek túl.
A 188 millió forint alaptőkéjű Landis & Staefa ESCO Kft. úgy vállalja megbízóinál a munkát, hogy először energetikai felmérést végez, megállapítja, milyen beavatkozásokat kell megtenni egy adott cégnél, hogy energetikai rendszere ne pazarló, hanem minél hatékonyabb legyen, majd elvégzi a szükséges beruházásokat úgy, hogy megrendelőinek nem kell egy összegben fizetniük. Általában az energiamegtakarítással arányosan fizetnek a megrendelők. A Landis & Staefa ESCO Kft. általában 5-7 éves fizetési futamidőt kínál.
A társaság hazai kazángyártókkal dolgozik együtt. Jelentősebb megrendelői közül az üzletági igazgató a MÁV-ot (két évre szóló munkájuk például a ferencvárosi pályaudvari rekonstrukció), illetve a MÁV tulajdonában lévő kft.-ket (köztük van a szolnoki járműjavító) említette. A tapolcai és a keszthelyi távfűtőművek megrendeléseinek már eleget tettek, talonban van még két fűtőművel kötött előszerződésük. Dolgoztak kertészetnek is, náluk az üvegházak fűtését korszerűsítették. Az orosházi és a salgótarjáni lakásszövetkezetnél pedig egy 1500 panellakást ellátó kazánt cseréltek ki.
R. Zs.
