A NAPI Gazdaság értesülései szerint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nem adja el a Konzumbankot, bár megvételére három befektető - lapunk információi szerint az Erste Bank, a Magyar Külkereskedelmi Bank és az IC Bank - is ajánlatot tett. A fejlesztési bank döntését várhatóan a közelmúltban kapott új feladatokkal indokolja majd. Az MFB tavaly ősszel hirdette meg értékesítésre zárt körben a leánybankot, a tranzakció lebonyolításával a KPMG-t bízta meg.
A Konzumbank eladására ez lett volna a harmadik próbálkozás, egyben az első, amely sikerrel kecsegtetett. Az első két privatizációs eljárásról a döntést az ÁPV Rt. hozta meg mint az MFB feletti tulajdonosi jogok gyakorlója. Első alkalommal, 1998 végén nyilvános pályázatot írtak ki, de csak egy jelentkező akadt, a Quaestor Értékpapírkereskedelmi és Befektetési Rt., amely nem felelt meg a törvényi feltételeknek. A többi potenciális befektetőt elriasztotta a Konzumbank akkori állapotához képest magas, 130 százalékos limitár. Az ÁPV 1999-ben zártkörű, limitár nélküli értékesítésről döntött, de a megkeresett befektetők nem mutattak érdeklődést. Az első két próbálkozásra - korábbi cikkünkkel szemben (NAPI Gazdaság, 2002. január 11.) - nem az előző kormányzati szférában, hanem a mostaninak az elején került sor, a jelenleginél nagyobb transzparencia mellett.
Barna Zsuzsa
