A Renault és az Ikarus ipari kapcsolatai kiszélesítése mellett közös vállalat létrehozását tervezi Magyarországon civil és katonai járművek összeszerelésére, illetve e járművek alkatrészeinek és szerelvényeinek gyártására - tájékoztatta Széles Gábor, az Ikarus Rt. elnöke az MTI-t. A cég tervezett kapacitása 4-5 ezer teherautó lenne évente, így Közép-Kelet-Európa legnagyobb teherautógyára jöhetne létre Magyarországon.
Az Ikarus elnöke üzleti érdekekre hivatkozva nem kommentálta az MTI értesülését, miszerint a vegyes vállalat 50-50 százalékban lenne magyar, illetve francia tulajdonban, mint ahogy azt sem, hogy ha a francia cég vezetése is áldását adja az ügyletre, akkor még a 2002. év második felében megkezdődhet a gyár kialakítása. Az együttműködési elképzelés egy külföldi gyártóval nem új, hiszen Széles éppen két esztendeje tett kísérletet arra, hogy az ugyancsak francia Auverland-Sovamag cégpárossal közösen állítson elő terepjárókat, egy akkoriban meg nem nevezett céggel teherautók és kamionok, a Zastavával pedig személygépkocsik gyártására készült. A korábbi tervekből nem sok valósult meg. A mostani elképzelés realitása azonban jóval nagyobb az eddigieknél, mivel a Renault már 1999 vége óta állandó partnere az Ikarusnak. A francia cég és az olasz Iveco közös társasága, az Irisbus - az Ikarus kisebbségi jelenléte mellett - megszerezte a magyar buszgyártást.
(NAPI)
