Cégfelvásárlással bővült a Gyermelyi Holding. A Gyermelyi-csoportot összefogó, magyar magánszemélyek tulajdonában lévő Gyermelyi Üzletviteli Tanácsadó és Ellenőrző (Gyermelyi Holding) Rt. egyik beszállítóját, a Sárisápi Agro-Techno Rt.-t vette meg. A társaság először a SAT papírjainak 88 százalékát vásárolta meg mintegy 700 kisrészvényestől július 5-én, majd nyilvános vételi ajánlatot tett a sárisápi székhelyű cég többi részvényére.
Az azóta eltelt valamivel több mint egy hónap alatt a Gyermelyi Holding 95 százalékra növelte részesedését a SAT-ban, de Tóth Béla ügyvezető igazgató szerint a nyilvános ajánlattételből még hátralévő időben a társaság 100 százalékban a tulajdonukba kerülhet. (A fennmaradó 5 százalékon egyébként mintegy 80 kisrészvényes osztozik.) Az akvizíció értékéről Tóth csupán annyit kívánt elárulni, hogy a SAT saját tőkéje 300 millió forint.
Az 1992 végén a Sárisápi Új Élet MgTsz-ből létrehozott SAT nem volt ismeretlen a Gyermelyi-csoport számára. A társaság étkezési búzából régi beszállítója volt a Gyermelyinek, a csoport pedig felesleges tojáskapacitását értékesítette a SAT-nak. A SAT Sárisápon elsősorban szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik, valamint több baromfitelepe, tojásgyára is van. A mezőgazdasági cég leányvállalata, a Sáto Tojásfeldolgozó és Kereskedelmi Kft. üzemelteti a budapesti tojásfeldolgozó üzemet, amelyben egyebek mellett tojáspor készül. Az üzem tavaly 50 millió tojást dolgozott fel, amelynek nagyjából a fele volt saját termelésű. Ezenkívül a Sárisápi Agro-Technónak van egy budafoki likőrgyára is, melyet bérbeadással hasznosít. A társaság birtokában vannak az ingatlanok, a gépek, a licenc azonban a magánszemélyek tulajdonában lévő Campona Italgyártó és Forgalmazó Kft.-é, amely a gyárat üzemelteti.
A Gyermelyi-csoport három nagyobb termelő cégből áll, és az akvizíció előtt is már több mint 600 főt foglalkoztatott. A csoport tavaly 9,6 milliárd forint konszolidált árbevétel mellett 1,1 milliárd forint adózás előtti nyereséget ért el. A főként tésztagyártással és malomipari tevékenységgel foglalkozó Gyermely Élelmiszeripari Rt.-nél hamarosan befejeződik a malomkapacitás növelése. Az egymilliárd forintos beruházás keretében duplájára, napi 150 tonnáról az év végéig napi 300 tonnára növelik a malom teljesítményét. A társaságnál ezenkívül jövőre indul egy logisztikai fejlesztés is. A tervek szerint három évig tartó, egymilliárd forint összértékű beruházásnak köszönhetően megnőnek az élelmiszer-ipari társaság raktározási kapacitásai, s így nagyobb biztonsággal tudja kiszolgálni partnereit. A Gyermelyi Gabona Rt. szántóföldi növénytermesztéssel, a Gyermelyi-csoport harmadik meghatározó tagja, a Gyermelyi Tojás Rt. pedig baromfitenyésztéssel és tojásfeldolgozással foglalkozik.
Horniák Balázs
