Bár a Pápai Hús tavaly az árakban is érvényesíteni tudta növekvő költségeit, központi támogatás nélkül, kizárólag saját forrásból továbbra sem tud megvalósítani egy több milliárd forint értékű beruházást. Ezért a társaság egyelőre nem kezdi el a tervek szerint mintegy 10 milliárd forintba kerülő új üzemének építését a helyi ipari parkban - mondta lapunknak a cég közgyűlését követően Móczár István elnök-vezérigazgató. A többhektáros területet ugyan már korábban megvették s a terület-előkészítés is elkezdődött, ám egy ekkora beruházást ebben az ágazatban támogatás nélkül nem lehet megvalósítani. A nagyobb cégek nem tudnak hozzáférni a Széchenyi terv forrásaihoz, ezért egy olyan felzárkóztatási programra lenne szükség, amelyet az EU-hoz csatlakozó más országokban már sikerrel alkalmaztak - tette hozzá Móczár.
A tavaly több mint 326 ezer sertést és közel 5 ezer szarvasmarhát feldolgozó Pápai Hús 2000-ben exportját 13,5 százalékkal, belföldi értékesítését 2,1 százalékkal növelte. A cégnél feldolgozott sertések 34 százalékát saját tulajdonú, illetve a kombinát érdekeltségi körébe tartozó telepek termelik meg. A társaság tavaly összesen 447 millió forintot költött fejlesztésre. Korszerűsítették a járműparkot, a csomagolástechnikát, illetve hozzáfogtak saját mintabolthálózatuk kiépítéséhez.
A Pápai Hús tavaly 19,345 milliárd forint nettó árbevételt ért el, ami 15 százalékkal haladja meg az 1999. évit. Az adózás utáni nyereség 645 millió forint volt. A cég mérlegfőösszege a korábbi évhez képest 13,8 százalékkal, 6,5 milliárd forintra nőtt. A közgyűlés 254,1 millió forint osztalék kifizetéséről döntött. A társaság idei üzleti tervében 21,2 milliárd forint nettó árbevétel és 700 millió forint körüli adózás előtti nyereség elérése szerepel. Fejlesztésre várhatóan 300 millió forint jut. A jelenleg 1500 dolgozót foglalkoztató cégnél idén elkerülhetetlennek látszik száz fő elbocsátása - tette hozzá az elnök-vezérigazgató.
Körtési Zsolt
