BUX 138926.56 0,95 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csúszhat a paksi Ganz-beruházás

A tervezettnél többe kerül, ezért csúszhat a Ganz Gépgyár Holding (GVH) Rt. és a paksi önkormányzat által tervezett közös Duna-parti beruházás, amelyben a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. is érdekelt - tudta meg a NAPI Gazdaság. Ugyanakkor döntés született arról, hogy a több mint 10 milliárd forintos építkezés lebonyolítására közös céget alapítanak.

2001. május 20. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A teljes körű költségelemzés után kiderült, hogy a tervezettnél többe kerül, ezért csúszhat a Ganz Gépgyár Holding Rt. és a paksi önkormányzat közös, több mint 10 milliárd forint értékű Duna-parti beruházása. A helyhatóságnál megerősítették, hogy a már korábban több fázisra bontott építkezés a jelentős költségek miatt alapos előkészítést igényel. Például a terület közművesítése - ami a megállapodás szerint a helyhatóság feladata - az eredeti elképzelésekkel szemben nem 220 millió, hanem mintegy félmilliárd forintba kerülne, erre pedig a városnak jelenleg nincs forrása. A gyártóbázis első ütemének megvalósítása a Ganznak - mai árakon számolva - nem 2,1, hanem 2,325 milliárd forintját emésztené fel. Jóllehet az önkormányzat a beruházás mielőbbi megvalósítását továbbra is támogatja, a szerződés részleteinek megtárgyalását elnapolták - közölte Bor Imre polgármester. Ugyanakkor döntés született arról, hogy a budapesti cég és az önkormányzat - 50-50 százalékos tulajdonosi hányaddal - közös céget hoz létre a beruházás lebonyolítására, az új cég pedig az üzem építésére hitelt vesz fel.
A szükséges fedezetet azonban tulajdonosként a helyhatóságnak is biztosítania kell. Növelheti a beruházás megvalósításának esélyeit, hogy az építkezésben a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. is érdekelt, bár a NAPI Gazdaság információja szerint az egyelőre nem tisztázott, hogy milyen formában vesznek részt a fejlesztésben. Költségcsökkentő tényező lehet viszont, hogy a paksi önkormányzat a közelmúltban úgy döntött, a korábbi tervekkel ellentétben nem megvásárolja, hanem közel 160 tulajdonostól kisajátítja a beruházáshoz szükséges több mint tízhektáros területet. Ezzel a város közel 30 millió forintot takarít meg.
Az év elején aláírt szerződés értelmében három ütemben, összesen hét év alatt egy, a helyi önkormányzattól megvásárolni tervezett, már közművesített területen új gyártóbázist épít a GVH (NAPI Gazdaság, 2001. január 5., 5. oldal). A Duna-parti üzemben elsősorban acélszerkezetek, gépipari termékek, köztük atomerőművi és környezetvédelmi berendezések, valamint uszályok készülnek majd. A beruházásnak része lesz egy új kikötő is. A várhatóan mintegy hétszáz új munkahelyet teremtő gyártóbázis a nagy területigény és a leendő kikötő miatt nem a helyi ipari parkban - bár korábban erről is szó volt-, hanem közvetlenül a Duna-parton épül majd föl.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet