BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még sem épülhet akkumulátor-feldolgozó Komlón

Korábbi döntését felülvizsgálva a Dél-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség elsőfokon megtagadta a komlói akkumulátor-feldolgozó üzem környezethasználati engedélyének kiadását, bár a 3,3 milliárd forintos beruházás ellen szakmai érv nem merült fel. A beruházó Hulladékakkumulátor Feldolgozó (HAF) Rt. fellebbez a döntés ellen, s ha kell, bírósághoz fordul.

2001. május 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Dél-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség korábbi döntését felülvizsgálva elsőfokon megtagadta a komlói Béta-aknára tervezett akkumulátor-feldolgozó üzem környezethasználati engedélyének kiadását, jóllehet a hatóság korábban már hozzájárult a 3,3 milliárd forintos beruázáshoz. Az üzem megvalósítását a komlói önkormányzat is támogatta, három szomszédos település helyhatósága azonban ellenezte azt. A beruházó HAF Rt. vezérigazgatója, Nagy Sándor a döntést követően lapunknak elmondta, hogy fellebbeznek a Környezetvédelmi Főfelügyelőséghez, s ha szükség lesz rá, bírósághoz fordulnak. A zöldmezős beruházás ellen szakmai érv a hatóság mostani elutasító határozatában sincs, csupán a várható gazdasági és társadalmi hatásai miatt ellenzik az építkezést - áll a HAF-nak postázott levélben.
A Mecseki Környezetgazdálkodási Kft. 75 százalékos, a Grécze Ingatlanforgalmazási és Befektetési Kft. 17 százalékos, valamint egy magánszemély 8 százalékos tulajdonában lévő HAF Rt. kizárólag saját erőből, egy jelenleg még a Pécsi Erőmű (PE) Rt. birtokában lévő, Béta-aknai területen kívánja megvalósítani a beruházást. A létesítmény teljes költsége 3,2-3,3 milliárd forint lenne, ebből a gépek és a berendezések értéke eléri az 1 milliárd forintot - közölte Nagy. Az utóbbiak Göngyösorosziban már a társaság rendelkezésére állnak. A vezérigazgató elmondta, hogy az üzem felépítéséről nem mondtak le, sőt a hatósági vélemény arról győzte meg őket, hogy szakmailag is helyes úton járnak.
Páva Zoltán, Komló polgármestere szerint az új üzem nem csak a ma is jelentős munkanélküliséggel küzdő térség, hanem az ország számára is rendkívül fontos lenne. Magyarország évente mintegy 22 ezer tonna akkumulátor-hulladékot exportál 2,42 millió dollárért Ausztriába és Szlovéniába, ugyanakkor a 12 ezer tonna körüli ólomimport több mint 8,33 millió dollárba kerül. Számítások szerint egy hazai feldolgozó évente legalább 200 millió forintnyi forgalmi adót, 100 millió körüli járulékot és 30-50 milliónyi nyereségadót fizetne be. Ugyanakkor például a Komlóval szomszédos Hosszúhetény polgármestere, Nádor Rudolfné - mint azt több nyilatkozatában is kifejtette - úgy véli, az akkumulátor-feldolgozó örökre szertefoszlathatná a térség turisztikára alapozott fejlesztésének reményeit.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet