A magyar bányászokat foglalkoztató pécsi székhelyű „2M” Mecsek Marketing Kft. elkezdheti a spanyolországi León tartomány egyik 5 millió tonnára becsült szénvagyonú aknájának kitermelését, miután az illetékes tartományi munkaügyi hivatal - többszöri halasztás után - kiadta a személyre szóló munkavállalási engedélyeket. Döntés született már arról is, hogy a pécsi bányászok első csoportja május közepén utazik Spanyolországba, a kitermelés teljes felfutása pedig a nyár végére várható. A spanyol bányában a tervek szerint tíz évig legalább 200 korábban elbocsátott, főként Zobák aknai (komlói) bányászt foglalkoztatnak.
A pécsi társaság évi 400 ezer tonna szén kitermelését tervezi Leónban. Az itteni bánya adottságai hasonlóak a már bezárt vagy bezárásra ítélt mecsekiekhez, ám biztonsági szempontból jobbak a körülmények, hiszen például a metángáz jelenléte arra a vidékre nem jellemző. A munkákat az eredeti tervek szerint már idén januárban el kellett volna kezdeni, ám a spanyolországi León tartomány illetékes munkaügyi hivatala - elsősorban a helyi bányászszakszervezet tiltakozása miatt - nem adta ki a munkavállalási engedélyeket.
A kitermelésről, illetve a magyar bányászok foglalkoztatásáról szóló szerződést a Gazdasági Minisztériumban (GM) 2000. október 3-án írta alá a spanyol Hullera Vasco Leonesa (HVL) és a pécsi székhelyű „2M” Mecsek Marketing Kft. Spanyolországban bejegyzett leányvállalata, a „2M” Espagna. Az ügyben fordulatot hozott, hogy kiderült, az elmúlt időszakban több mint félezer helyi bányász ment nyugdíjba a leóni üzemből, s helyettük nem sikerült kellő számban felvenni spanyol munkavállalókat.
A HVL egyébként még 1998-ban írt ki nemzetközi tendert a leóni mélyművelésű bánya szénvagyonának kitermelésére. A tenderre - amelyet végül a „2M” Kft. nyert meg - cseh, román, bolgár és török vállalkozások is jelentkeztek. A HVL annak ellenére döntött a „2M” Kft. és a magyar bányászok mellett, hogy pénzügyi szempontból nem a pécsi társaság ajánlata volt a legkedvezőbb, ám a Zobák aknán megismert bányászati kultúra és az ott alkalmazott technológia illeszkedett a legjobban a spanyol elvárásokhoz (NAPI Gazdaság, 2001. március 20., 1. oldal).
A megállapodás szerint Santa Luciában egyszerre mintegy 130 magyar bányász dolgozik majd. A fejtésekben és a vágathajtásokban a magyar cég a HVL-től bérelt gépeket és saját berendezéseit is használja. A Santa Lucia-i bányából egyébként jelenleg naponta mintegy 3-3,5 ezer tonna szenet termelnek ki.
Az egykori mecseki szénbányák külkereskedelmi osztályának munkatársai által alapított „2M” Kft., amely már eddig is sikeresen exportált fejtési, illetve vágatbiztosítási technológiát Spanyolországba, 1999-ben nyerte meg a leóni bányaüzem, mintegy 5 millió tonna szénvagyonú aknájának koncessziós üzemeltetési jogát.
K. Zs.
