A tavaly bejelentett terveknek megfelelően a közelmúltban megkezdték az összesen 73 millió dollár értékű beruházási programot a Visteon Hungary Termelő és Értékesítő Kft.-nél (VH): a székesfehérvári gyártóbázison üzemanyagtartály-gyártó, majd kompresszorgyártó gépsort telepítenek.
A Ford Motor Co.-ról tavaly leválasztott amerikai Visteon Corp. (VC) magyarországi leányvállalata idén - a tavalyi fejlesztések után (NAPI Gazdaság, 2000. június 20., 8. oldal) - 11 millió dollárt fordít az üzemanyagtartály-gyártó gépsorra, amely várhatóan nyártól folyamatosan termel. Ezt követi a 62 millió dollárba kerülő kompresszorgyártó gépsor telepítése, ezen a tervek szerint a jövő év közepén indul meg a termelés. Mindkét beruházás a most 1150 embernek munkát adó cég meglévő üzemcsarnokaiban valósul meg - közölték a társaság illetékesei.
A világ mintegy 30 országában 81 ezer dolgozót foglalkoztató Visteon Corp. azért döntött a magyarországi kompresszorgyártás beindítása mellett, mert az európai piacon folyamatosan nő a légkondicionálóval felszerelt gépkocsik iránti kereslet. Az 1999-ben 175 millió, tavaly 193 millió dollár árbevételt elérő székesfehérvári társaság a tervek szerint 2003-ban 300 ezer, a következő évben pedig 600 ezer kompresszort gyárt, s három év múlva ez a termék adja éves bevételének mintegy 30 százalékát.
A kompresszorgyártó gépsor kezdetben 31, a termelés teljes felfutása után pedig - várhatóan 2004-től - újabb 150 dolgozónak ad munkát. Az új dolgozók jelentős részét távolabbi vidékekről autóbusszal szállítják a gyárba, a letelepedni szándékozókat kedvezményes kölcsönökkel segíti a cég.
Körtési Zsolt
