Az ÁPV Rt. igazgatóságának mai döntésétől függ, privatizálják-e a vagyonkezelő 32 százalékos tulajdonában lévő Vértesi Erőmű Rt.-t, vagy valamilyen módon a 43 százalékkal bíró állami MVM nagyobb befolyásszerzését segítik elő erősítette meg szakmai körökből származó információnkat Holló Vilmos, a Vértesi Erőmű elnöke, az MVM stratégiai igazgatója, aki nem kívánta megnevezni „versenytársukat”. Információink szerint az ÁPV jelenleg az off-shore státusú, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Hungarian Independent Ltd.-vel tárgyal, miután elutasította az amerikai hátterű Enron Europe Ltd. és a német SaarTech vásárlási kezdeményezéseit.
Bár az off-shore státus önmagában nem zavarja az ÁPV-t, úgy tudjuk, a cég tőkehátterének, tulajdonosainak feltárása még várat magára. Annyi azonban tudható, hogy az Independent Power Corp. áll mögötte. Az Enrontól eltérő ajánlata szerint a cég legalább 2014-ig tovább működtetné az rt. oroszlányi erőművét, s annak felújítása retrofitja mellett teszi le a voksát. Az azonban nem egyértelmű, hogy importálná-e a szenet, vagy a saját bányából szerezné azt be.
Úgy tudjuk, hogy a privatizáció ellen elsősorban a foglalkoztatási bizonytalanságok szólnak: 2700 embert mindenképpen el kell bocsátani a bánhidai blokk 2003-as bezárása miatt, de ugyanennyi ember sorsa még bizonytalan. Holló kifejtette: az MVM latolgatja, hogy esetleg csak a tovább működtetni kívánt oroszlányi, 240 megawattos erőművet és a hozzá tartozó bányát vásárolná ki az rt.-ből. Az erőműbezárással, illetve -felújítással járó, tízmilliárdra rúgó költségek megosztásáról meg kívánnak egyezni az állammal, akkor is, ha a jelenleg 2,4 milliárd forint kötelezettségállományt maga előtt görgető rt.-ben szereznének többséget.
Módos Márton, az ÁPV Rt. ügyvezető igazgatója nem kívánta információinkat kommentálni.
Marnitz István
