BUX 139067.65 1,05 %
OTP 44620 1,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem várható átütő javulás a tőzsdei cégektől

A tőzsdei vállalatok többségétől nem várnak jelentős javulást az elemzők az első féléves eredményekre vonatkozó előrejelzéseikben. Bár egyelőre csak kevés becslés készült el a társaságok féléves profitjáról, ezekből kitűnik, hogy a blue chipek közül várhatóan a Mol és az OTP tudja majd felmutatni a legjobb teljesítményt.

2002. augusztus 4. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Talán az Óbudai-szigeten zajló fesztivál, talán egyszerűen a nyári szabadságolások okolhatók, de egyelőre csak igen kevés elemzőgárda készült el a tőzsdei társaságok féléves eredményeire vonatkozó becslésével. Ezekből kitűnik, hogy várhatóan nem az intenzív profitnövekedés lesz az, amely megadhatja a várt lökést a tőzsdei árfolyamoknak és felkeltheti az alapkezelők érdeklődését a magyar piac iránt.
A nagy cégek, az igazi blue chipek közül egyedül az OTP-től várják a szakemberek, hogy hozza majd a formáját. A legnagyobb magyar bank az eddig elkészült becslések átlaga szerint 15 százalékos eredménynövekedésről adhat majd számot féléves jelentésében. A Mol is várhatóan a piaci átlagot javító cégek közé fog tartozni: a tavalyi 4,6 milliárd forint féléves veszteség után idén már nyereségre számítanak az elemzők.
Bár eddig kevés előrejelzés készült el, azok máris a megszokott hatalmas szórást mutatják, így a becslések számtani átlagaként adódó 24 milliárd forintot túlzás lenne piaci konszenzusnak nevezni. (Egyébként az olajcég megítélésének vélhetően nem tesz jót, hogy a szakértők becslései évek óta igencsak nagy szórást mutatnak. Valószínűleg nemcsak az elemzők és a szabályozási környezet hibája, de az olajtársaságnak is vaskos szerepe lehet abban, hogy negyedévről negyedévre ekkora a bizonytalanság az eredményességével kapcsolatban.)
A BUX indexben viszonylag nagy - egy százalék feletti - súllyal szereplő papírok közül még a Démász gyarapíthatja a nyerők táborát. Az elemzői vélemények szerint a tavalyi alacsony bázisnak köszönhetően július végéig 20 százalék feletti eredményjavulásról adhat majd számot az áramszolgáltató. Az átlagot várhatóan leginkább a Matáv húzza majd lefelé: a távközlési cég nyeresége akár 15 százalékkal is apadhat a tavalyi első hat hónaphoz képest.

Így a magyar távközlési vállalat akár 7 milliárd forinttal is csökkentheti a tőzsdei társaságok összesített eredményét 2001 első félévével összehasonlítva.
A Richter már beszámolt első féléves teljesítményéről - profitja alig változott tavalyhoz képest - az Egis jelentése viszont még hátravan. A kisebbik gyártó várhatóan hasonló számokkal rukkol majd elő, a konszenzus szerint első háromnegyed éves eredménye gyakorlatilag megegyezik majd az egy évvel korábbival. (Az Egis - hogy a befektetők dolgát megnehezítse - októberben kezdi üzleti évét.) Ez egyébként a tavalyinál jóval, 25-30 százalékkal erősebb április-júniusi teljesítményt feltételez.
A Pannonplast a várakozások szerint siralmas teljesítményt nyújthat, az eddigi becslések alapján akár kevesebb mint felére is eshet féléves nyeresége. De a gépipar teljesítménye sem lesz szívderítő. A NABI-tól és a Mezőgéptől egyaránt profitcsökkenést várnak (a buszgyártónál ez a tavalyelőttről tavalyra áthozott könyvelési tétel hatása lehet). A Rábánál a tavalyi 46 milliós félévhez képest ugyan a várakozások szerint tízszeres lesz a növekedés (az eddigi becslésekben 400 millió forint feletti nettó eredmény szerepel), de a növekedés itt is a bázis alacsony volta miatt lesz látványos. A kis magyar csúcstechnológiai szektor teljesítménye sem lesz igazán szívderítő. A Synergon ugyan az eddig elkészült prognózisok szerint akár a nullszaldó közelébe is feltornázhatta magát, a Graphisoft azonban a szakemberek becslése alapján az első hat hónapban veszteséges lesz. A konszenzus természetesen a hét során még módosul, hiszen a szakemberek többsége csak most készíti el előrejelzését.
L. A.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet