BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megtorpant az alapok növekedése

Az utóbbi két-három hétben megtorpant a hazai nyílt végű befektetési alapokban kezelt vagyon hosszú ideje töretlen növekedése, aminek fő oka az állampapírok árfolyamcsökkenése volt. A befektetők, mint oly gyakran, most is inkább utólag reagáltak az eseményekre.

2002. június 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 862 milliárd forintos május közepi szintről június 5-éig közel 1 százalékkal, 855 milliárd forintra csökkent a hazai, nyilvánosan kibocsátott, nyílt végű befektetési alapokban kezelt tőke. A visszaesés egyelőre nem számottevő mértékű, ám figyelemre méltó, hogy több mint fél éve nem volt hasonlóra példa. Mint ahogy az is régen fordult elő, hogy a jegybank emelte volna az irányadó kamatot.
A mintegy 7 milliárdos csökkenésnek egy része abból származik, hogy a befektetők pénzt vettek ki az alapokból, más része pedig árfolyamváltozásokból. A tőzsdei részvényárfolyamok visszaesésének hatása kisebb, hiszen jelenleg a részvényalapok aránya igen csekély az összes tőkén belül. Az egy évnél hosszabb hátralevő futamidejű államkötvények árfolyamváltozását jelző MAX index ugyanakkor mintegy három hét alatt közel két százalékkal esett, vagyis csökkent a piacon levő államkötvények átlagos árfolyama.

Ez az alapok hozamában is megmutatkozott, számos kötvényalap szerény veszteséggel (negatív hozammal) zárta az utóbbi három hónapot (lásd táblázatunkat a 16. oldalon). A befektetők kis késéssel reagáltak az eseményekre, a távozó pár milliárd forint már a MAX index első nagyobb csökkenése után, május utolsó napjaiban hagyta el a rendszert, elsősorban valóban a kötvényalapokból.
Elvileg pedig az árfolyamok esése után sokkal inkább érdemes lehet vásárolni, mint emelkedés után, magasabb árfolyamokon. (Ha a távolabbi jövőre vonatkozó várakozások változatlanok.) Igaz, vannak olyan vélemények, amelyek szerint további kamatemelés is várható a közeljövőben, emiatt elképzelhető az állampapírok hozamának további emelkedése - árfolyamuk csökkenése - is. A tőkepiacok mindenesetre gyakran mutatnak ciklikus, hullámzó jelleget, fellendülések és visszaesések váltogatják egymást, így az anticiklikus viselkedés sokszor jó stratégia lehet.
Megjegyzendő az is, hogy aki most - esetleg veszteséggel - kiszáll egy olyan befektetési jegyből, amelynek árfolyama az utóbbi időben csökkenést mutatott, valószínűleg csak akkor jár jobban sorstársainál, ha az állampapírhozamok tovább emelkednek. Ellenkező esetben ugyanis a befektetési jegyek értékét nem fenyegeti különösebb veszély, az - immár az újabb, magasabb hozamszintnek megfelelő ütemben - fokozatosan növekedni fog. Az állampapírpiacnak mindenesetre talán irányt mutat majd a májusi inflációs adat holnap esedékes közzététele.
E. J.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet