Az idén is lassan, de gyakorlatilag folyamatosan távozik a tőke a hazai részvényalapokból és a részvényeket 10-40 százalék közötti arányban vásároló vegyes alapokból. Míg az év elején 30, illetve 14 milliárd forintot tartottak a befektetők ilyen konstrukciókban, addig ezek a számok mára 20,5, illetve 10 milliárd forint körüli értékre csökkentek, részben árfolyamváltozások, részben a tőkekivonás miatt. Az idén egyedül áprilisban volt tapasztalható számottevő növekedés, tőkebevitel a részvényalapoknál, ám ez is kérészéletűnek bizonyult.
Azóta lassú, de folyamatos pénzkiáramlás figyelhető meg, amelyet nem zavart meg és nem is gyorsított különösképpen sem a szeptemberi terrortámadás, sem a szeptember vége óta tapasztalható „minihossz", amelynek során a BUX index értéke 6000 forint környékéről 7000 forint fölé kúszott. (Grafikonjainkon az alapfajták össztőkéjét az árfolyamváltozások hatásától megtisztítva ábrázoljuk, a tavaly december végi állapothoz képest.)
Nem vigasztalóbb a kép akkor sem, ha a nemzetközi, tehát főként külföldi részvényekbe fektető részvényalapokat vizsgáljuk. Ezek tőkéje már jó ideje némileg meghaladja a BÉT-re koncentráló társakét, de ugyanúgy lefelé csorog, mint azoké. Aligha vigasz a tőkepiac - még megmaradt - szereplői számára, hogy a jelek szerint a hazai kisbefektetők nem pusztán a magyar részvényektől, hanem általában a részvényektől fordulnak el. A szeptemberi terrortámadás után egyébként mintha akadtak volna befektetők, akik az alacsony nemzetközi árfolyamokat vásárlásra használták ki, ám ez csak egy említésre alig méltó ívecske a grafikon vonalán.
Az összes hazai nyílt végű alap tőkéje töretlenül növekszik, szinte kizárólag a kötvényalapoknak és hasonló, ám még biztonságosabb pénzpiaci társaiknak köszönhetően. Azon belül is elsősorban az OTP Optima miatt, amelyben már közel 347 milliárd forint van, az összes hazai nyílt végű alap tőkéjének mintegy 53 százaléka. Az Optimát egyébként kötvényalapként sorolták be, de csaknem határeset, azon belül is a legkockázatkerülőbbek közé tartozik. Így a befektetési alap, mint olyan, hazánkban egyre inkább a bankbetétek alternatívájának tekinthető.
E. J.
