BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szoborrá avatott Trabant Budapesten

Nem a legkorszerűbb, nem a legkényelmesebb, nem környezetbarát jármű a Trabant, de a rendszerváltozás előtti évtizedekben az egyik legemlékezetesebb személyszállító autó volt, amelyet – kontinensünkön másodikként – Budapesten szoborként örökítenek meg.

2007. május 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Valószínűleg véletlen időzítéssel, éppen a Múzeumok éjszakája kulturális rendezvény napján avatták fel – az Európában állítólag második Trabant-szobrot Budapesten, a Fővárosi Autópiacon. A „muzeális” eseményre az adta az alkalmat, hogy az első generációs Trabant sorozatgyártása ötven évvel ezelőtt kezdődött el, a modellt 1957. november 7-én mutatták be, és attól kezdve nagyjából 1991 elejéig forgalmazták. Az ötvenéves évforduló alkalmából választotta a magyarországi Trabant-Wartburg Klub (TWK) 2007-et az egykori keletnémet kisutómárka évének. Ehhez nem csupán helyszínt, hanem „emlékműhelyet” is adott a Fővárosi Autópiac, amely rendszeresen lehetőséget biztosít veteránautó-találkozóknak is – hangsúlyozta a szoboravatás kapcsán Földes Tamás, a legnagyobb kelet-európai használtautó-piac cégvezetője.
Az 1950-es évek elején az állami tulajdonba vett Horch-művek üzemében, Zwickauban fejlesztették ki és készítették elő sorozatgyártásra a P–50-est, amelyből összesen csaknem 3,5 millió készült a gyártás a két német állam egyesítése után nem sokkal történet befejezéséig. Magyarországon – becsült adatok szerint – a Trabantok száma annak ellenére nem éri el az 50 ezret, hogy ennek csaknem hatszorosa szerepel a nyilvántartási adatokban. Hazánkban 1960-tól összesen mintegy 600 ezer kétütemű autó került forgalomba, ezek több mint a fele Trabant volt, a fennmaradó mennyiségen a Wartburg- és a Barkas-modellek osztoztak. Közülük nagyon sokat hivatalosan nem vontak ki a forgalomból, ezért is lehet a ténylegesnél nagyobbra becsülni – és ezzel e típusok ellen hangolni a környezetvédőket – a még működő kétüteműek számát – összegezte a NAPI Lendület kérdésére Muczán Gábor, a TWK elnöke.
A Fővárosi Autópiacon felállított Trabant egy valódi modell gipsszel „szobrosított” változata, amelyet legfeljebb csak az idő vasfoga kezdhet ki, ám ha lekopik is róla a felület, még mindig ott lesz – talán indulásra is készen – az eredeti „papírjaguár”.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet