Csaknem 35 ezer új Mazdát értékesített az elmúlt másfél évtizedben a Mazda Motor Hungary Kft. (MMH), a japán márka hivatalos magyarországi importőre. Az 1992 áprilisában a Mazda Austria GmbH által százszázalékos tulajdoni hányadban alapított MMH közvetve a Mazda Motor Corporation tulajdonában van – az autógyártóé az osztrák leányvállalat is. Mindez hozzásegíti az itthoni társaságot is a gyorsabb és rugalmasabb értékesítéshez, amit – márkaimportőr cégként – a kezdeti hét után ma már tizennyolc munkatárssal végeznek. Ezzel jelenleg országosan 24 értékesítési pont újautó-igényeit koordinálja az MMH, amelynek ötödik ügyvezető igazgatója – egyben az első magyar a két-két osztrák és a két-két japán után – 1999 óta Együd Tibor. Az MMH tavaly – az újautók piacának általános visszaesése ellenére – összesen 2623 Mazda személyautót, illetve terepjárót és pick-upot értékesített, idén pedig 3020 új modell eladása a cél. A csaknem 20 százalékos növekedést elsősorban az utóbbi években megkedvelt modellkínálat értékesítésével, valamint az év végéig várható számos újdonság itthoni bevezetésével szeretnék elérni.
Különösen az ezredforduló után az újfajta, a Zoom-Zoom elnevezésű modellfejlesztési koncepció nyomán piacra került, kívül-belül sportos vonalvezetésű, korszerű motorral felszerelt és a legutóbbi nemzetközi felmérések szerint igen megbízható Mazdák iránt nőtt meg a kereslet. Volt olyan év (NAPI Gazdaság, 2003. május 19., 4. oldal), amikor három-hat hónapot is kellett várni például a 2002 közepén nálunk is bevezetett Mazda6-osra, mivel olyan nagy volt rá az igény itthon is. 2004-ben a 3100-at is meghaladó értékesítés több mint harmada M6-os volt. Az ugyancsak a Zoom-Zoom stílus jegyében készült Mazda M3-asokból pedig tavalyelőtt és tavaly az összértékesítés csaknem felét az utóbbi modellcsalád adta, miközben az M6-os eladási aránya 25 százalék körül alakult.
Ezeken kívül a Mazda2, a Mazda5 egyterű (NAPI Lendület, 2005. szeptember 30., II. oldal), az RX8-as sportautó, valamint a kategóriájában klasszikusnak számító – és az 1989-es piacra kerülése óta az összeladást tekintve a világon a legkedveltebb – MX5-ös kabrióra (és újabban annak keménytetős, roadster-kupé változatára) is folyamatosan nagy az igény itthon is. Tavaly például a megújult MX5-ösből ötven darabot vettek, az RX8-asnak 2004, az itthoni piaci bevezetése volt eddig a legjobb éve, hiszen 205 kelt el belőle.
Az idei eladások növekedéséhez nagymértékben hozzájárulhat az MMH akciós értékesítése, amihez négy jubileumi modellt vezettek be a hazai piacra. Közülük a Mazda3-as modelleket navigációs rendszerrel, alapfelszereltségben négy légzsákkal, légkondicionálóval és cd-lejátszóval, a Mazda5 TX-modelleket alapfelszereltségben két tolóajtóval, ESP-vel, automata klímaberendezéssel, 15"-os könnyűfém keréktárcsákkal és bőrkormánnyal, a Mazda6 Plusline felszereltségű változatait pedig automata klímaberendezéssel, elektronikus menetstabilizációval, tempomattal, 16"-os könnyűfém keréktárcsákkal, cd-lejátszóval, bőrkormánnyal és – a magasabb teljesítményű változatokban – xenon fényszórókkal kínálják. Az új Mazda MX-5 1,8i Challenge felszereltségű változatát automata klímaberendezéssel, bőrkormánnyal és 16"-os könnyűfém keréktárcsákkal értékesítik. Persze az akciós modelleken kívül mind teljesítményben, mind felszereltségben bőven kínál választékot az MMH.
Ugyancsak az idei újdonságok körét bővíti a teljesen új fejlesztésű sport-szabadidő-terepjáró (SUV) kategóriás CX7-es, amely várhatóan ősszel kerül a magyarországi márkaszalonokba (NAPI Lendület, 2007. március 30–31., I–II. oldal).
