Megtestesült mozgás a Mazdától
Nagare néven különleges koncepcióautót mutatott be az idei Los Angeles-i nemzetközi autószalonon a Mazda Motor Co. A japán márka az elnevezést a na-ga-reh szóból eredezteti, ez japánul az áramlás, a mozgás megtestesítését jelenti. A Mazda jövőbeli Zoom-Zoom modelljeinek stílusát meghatározó formatervezési irányelvek bevezetéséhez a fejlesztők új felületi formanyelvet alkottak. A japán márka új vezető tervezője, az Európából érkezett Laurens van den Acker irányításával dolgozó formatervező csapatot azzal bízták meg, hogy a járműveket álló helyzetben is mozgásban lévőnek láttató formatervet dolgozzon ki. Ezt hivatott teljesíteni a Nagare, amely egyben a jövőbeli Mazda-modellek friss formatervezési irányvonalát is érzékelteti. Franz von Holzhausen, a Mazda észak-amerikai részlegének vezető tervezője, valamint a járművet kifejlesztő amerikai dizájncsoport felelőse koncepciótanulmányként írja le a Nagarét, amelynek megalkotásánál elsődleges fontosságot kapott a formaterv s csak ezután jön a mérnöki munka. A Nagarét a jövő városi cirkálójának szánják: kerekei a karosszéria sarkaiban találhatók, egyetlen centimétert sem pazaroltak el túlnyúlásokra. A négyszemélyes utasteret két dupla hosszúságú, a pillangó szárnyaihoz hasonlóan előre és felfelé nyíló ajtón keresztül lehet megközelíteni. A majdani, várhatóan sorozatérett Nagarét a vezető középen ülve irányítja – mint egy együléses versenyautóban –, az autó hátsó része pedig az utasait „átölelő társalgó”, ahol hárman helyezkedhetnek el kényelmesen.A Nagare hajtását valószínűleg hidrogénnel üzemelő forgótárcsás motorra bíznák.
Roomster-nézőben
Az elmúlt hónapokban egyre több Roomster tűnt el abból a Bermuda-háromszöget idéző csehországi régióból, amelyet a Skoda autógyár – Prágától északkeletre lévő – három telephelye: Mlada Boleslav, Kvasiny és Vrchalbi alkot. A folyamatosan fogyó Roomsterre persze megvan a magyarázat, hiszen olyan sok megrendelés érkezett a Skoda újkori történetének negyedik saját fejlesztésű modelljére, hogy a tavaly éppen az új modell összeszereléséhez bővített és korszerűsített Kvasiny gyárban a harmadik műszakot is be kellett indítani. Ezzel tudta teljesíteni a cseh autógyár az erre az évre tervezett 20 ezer Roomster összeszerelését, amelynek gyártása tavasszal indult, itthon a nyár közepétől kapható az új arculatú, egyterű modell, amely egyébként a 2007-es Év autója versenyben a negyedik helyen végzett. A Roomsterek összeszereléséhez az idén tavasszal megkezdett és nyár elejére teljesen befejezett beruházás keretében újabb karosszéria-, valamint összeszerelő üzemet építettek, összesen csaknem 120 millió euró értékben. Ezt megelőzően, mintegy fél évtizeddel korábban csaknem 190 millió euró értékben építettek ugyancsak teljesen új karosszéria-, fényező- és összeszerelő üzemet, amelyekben a márka felső kategóriás Superb modellcsaládja készül. A bővítés eredményeként napi 350 Roomster hagyhatja el a korszerűsített üzemet. Ugyanakkor a cseh autómárka újkori történetében az idei volt az első olyan év, amelyben – a több mint 20 országból érkezett megrendelések birtokában – félmilliónál több új Skodát gyártottak. A Skodának egyébként a csehországin kívül még öt gyára van: Bosznia-Hercegovinában, Indiában, Kazahsztánban és Ukrajnában, alig egy hónappal ezelőtt pedig az oroszországi Kalugában rakták le a legújabb gyártóbázis alapkövét.
