ligha lehetett okuk panaszra a hazai autósrali-rajongóknak, hiszen idén, az áprilisi évadnyitón több olyan gépet is láthattak az élmezőnyben verseny közben, amelyeket nem olyan régen csak a világbajnoki futamok közönsége élvezhetett. Ráadásul a szezonnyitó egri futamban az abszolút első hely sorsa igen izgalmas körülmények között dőlt el. Ez kissé elhomályosította a kisebb kategóriákban folyó küzdelmeket, pedig azokban is komoly versenyt vívtak a résztvevők.
Az N3-as futamot a Bessenyey Zoltán–Tóth Zoltán kettős nyerte, ám hamar kiderült, hogy nem lehet felhőtlen az örömük, mert óvással éltek a csapat, pontosabban az általa vezetett, bérelt – a ralis berkekben igencsak jó hírnévnek örvendő Tagai testvérek tulajdonában lévő TRT-műhely által felkészített – Opel Astra OPC ellen. A kifogásolás egyik legkomolyabb „változata” miatt felfüggesztették az eredményüket: a technikai óvásban 13 pontban kifogásolták a versenyautót. „Ez egy teljesen felújított Astra OPC, tavaly – amikor a próbaévet futottuk – korántsem volt ilyen jó kondícióban a gép” – tájékoztatta a NAPI Lendület Extrát Bessenyey Zoltán. „Tapasztalataim szerint olyan jól sikerült megerősíteni, hogy ezzel saját kategóriánkban az élen végezhetünk, az abszolútban pedig a 20. hely környékére lehet vele eljutni. Ez lényegében sikerült Egerben.”
Az óvás hivatalos kézhezvételével bizony sok, eddig figyelembe sem vett körülményre kellett és kell a jövőben odafigyelnie az versenypárosnak, akik szerint másoknak is tanulsággal szolgálhat az esetük.
Az óvás hivatalossá válásához a versenyt felügyelő testületnél 300 ezer forintot kell befizetni, ezt – mivel technikai óvásról van szó – még ki kell egészíteni egy kauciós összeggel, amit ebben az esetben szintén 300 ezer forintban állapítottak meg. Ez utóbbiból az autó szétszedésének költségeit és a majdani újjáépítést fedezik, ám az „alapösszeg” a szétbontás nagyságával akár a többszörösére is nőhet, sőt az őrzött tárolás díjával is gyarapszik a kiadás. Ugyanakkor, ha a kifogások megállják a helyüket, a teljes összeget a megóvott versenyzőnek kell kifizetnie, ezzel a másik fél a pénzéhez jut. Ez még akkor is így van, ha bérelt autót használt a pilóta, vagyis lényegében semmilyen szerepe nem volt a jármű felkészítésében. A versenyzőt ilyenkor hivatalosan nem is tájékoztatják, a vizsgálatokat végző grémium az autót szállító csapattal áll kapcsolatban.
Amennyiben a kifogások helytállóak, vagyis érvényes az óvás, akkor az érintett versenyző – kára megtérítésére vagy csak enyhítésére – a versenyautót felkészítő vállalkozással egyezkedhet. Ez mind teljes, mind részleges ellentételezést hozhat, ám alku eredménye lehet az is, hogy a következő versenyen olcsóbban juthat autóhoz, mivel nem a szerződésben ígért „árut” kapta meg. Bessenyey elmondta, esetükben ilyen egyeztető tárgyalások akkor sem lesznek, ha az óvást első fokon hátrányukra ítélnék meg. Magyarázatként hozzáteszi: teljes a bizalma a TRT-műhely szakmai tudásában és gondosságában, hiszen ők egy ilyen esettel a nemzetközi hírnevüket is – ezzel a külföldi megrendeléseket – kockáztatják.
A jogi útra terelt eljárások – leginkább a technikai eszközök vizsgálata miatt – költségesek, hosszadalmasak, ráadásul a versenyző lelki állapotát s persze a későbbi hírnevét is beárnyékolhatja az ilyen eset.
Másfajta gondot jelent a szponzorok előtti magyarázkodás, még ha az autósportban megkötött támogatói szerződésekben ilyen esetekre nincsenek is kitételek. A technikai sportok velejárójaként ugyanis a legprecízebb munkavégzésnél is előfordulhat tévedés, akaratlanul hibázhat valamelyik szerelő vagy éppen a műhelytől független alkatrész-beszállító. Egy raliautó felkészítésre a versenyszezonra és az egyes futamokra sokszereplős csapatmunka.
A megóvott versenyzőnek – különösen, ha technikairól van szó – arra is fel kell készülnie, hogy a vizsgálat elhúzódik és hiába a négyhetenkénti versenynap, nem tudják rendesen felkészíteni az autót a következő futamra. Ilyenkor másik – számára kevésbé ismert, bejáratott – autót kell szereznie, hogy azzal indulhasson. Ha pedig részben emiatt nem jól szerepel, az újabb konfliktusok forrása lehet... Bessenyeyék esetében – lapzártánkkor – már két hét várakozási idő telt el, a lezárt garázsban őrzött autót meg sem közelíthették.
Ha a „partvonalon kívülre” került versenyzőnek sikerül másik autót találnia, az egyrészt újabb költséget jelent, másrészt magában hordozza azt a veszélyt, hogy egy általa nem vagy kevésbé ismert műhelytől bérli a gépet, ami ki tudja milyen állapotban van.
A bérleti díj egy ilyen – Opel Astra OPC – széria közeli, N3-as kategóriájú autó esetében is jelentős összeg, erre irányuló kérdésünkre Bessenyey nem kívánt válaszolni. Ugyanakkor a NAPI Lendületnek korábban nyilatkozó szakértők szerint egy N3-as kategóriájú autó éves bérleti díja – a megengedett technikai eszközök beépítésétől függően – 7–20 millió forint között lehet.
