BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drága egy ralieredmény megóvása

A versenyek, különösen a technikai sportok kevésbé ünnepelt, ám ma már gyakori velejárója az óvás intézménye. Ezúttal ennek hátterét szeretnénk megvilágítani, már csak azért is, mert az idei raliévadnyitón is volt rá példa, ráadásul éppen egy kategóriagyőztes ellen emeltek kifogást a konkurensek.

2006. április 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

ligha lehetett okuk panaszra a hazai autósrali-rajongóknak, hiszen idén, az áprilisi évadnyitón több olyan gépet is láthattak az élmezőnyben verseny közben, amelyeket nem olyan régen csak a világbajnoki futamok közönsége élvezhetett. Ráadásul a szezonnyitó egri futamban az abszolút első hely sorsa igen izgalmas körülmények között dőlt el. Ez kissé elhomályosította a kisebb kategóriákban folyó küzdelmeket, pedig azokban is komoly versenyt vívtak a résztvevők.
Az N3-as futamot a Bessenyey Zoltán–Tóth Zoltán kettős nyerte, ám hamar kiderült, hogy nem lehet felhőtlen az örömük, mert óvással éltek a csapat, pontosabban az általa vezetett, bérelt – a ralis berkekben igencsak jó hírnévnek örvendő Tagai testvérek tulajdonában lévő TRT-műhely által felkészített – Opel Astra OPC ellen. A kifogásolás egyik legkomolyabb „változata” miatt felfüggesztették az eredményüket: a technikai óvásban 13 pontban kifogásolták a versenyautót. „Ez egy teljesen felújított Astra OPC, tavaly – amikor a próbaévet futottuk – korántsem volt ilyen jó kondícióban a gép” – tájékoztatta a NAPI Lendület Extrát Bessenyey Zoltán. „Tapasztalataim szerint olyan jól sikerült megerősíteni, hogy ezzel saját kategóriánkban az élen végezhetünk, az abszolútban pedig a 20. hely környékére lehet vele eljutni. Ez lényegében sikerült Egerben.”
Az óvás hivatalos kézhezvételével bizony sok, eddig figyelembe sem vett körülményre kellett és kell a jövőben odafigyelnie az versenypárosnak, akik szerint másoknak is tanulsággal szolgálhat az esetük.
Az óvás hivatalossá válásához a versenyt felügyelő testületnél 300 ezer forintot kell befizetni, ezt – mivel technikai óvásról van szó – még ki kell egészíteni egy kauciós összeggel, amit ebben az esetben szintén 300 ezer forintban állapítottak meg. Ez utóbbiból az autó szétszedésének költségeit és a majdani újjáépítést fedezik, ám az „alapösszeg” a szétbontás nagyságával akár a többszörösére is nőhet, sőt az őrzött tárolás díjával is gyarapszik a kiadás. Ugyanakkor, ha a kifogások megállják a helyüket, a teljes összeget a megóvott versenyzőnek kell kifizetnie, ezzel a másik fél a pénzéhez jut. Ez még akkor is így van, ha bérelt autót használt a pilóta, vagyis lényegében semmilyen szerepe nem volt a jármű felkészítésében. A versenyzőt ilyenkor hivatalosan nem is tájékoztatják, a vizsgálatokat végző grémium az autót szállító csapattal áll kapcsolatban.
Amennyiben a kifogások helytállóak, vagyis érvényes az óvás, akkor az érintett versenyző – kára megtérítésére vagy csak enyhítésére – a versenyautót felkészítő vállalkozással egyezkedhet. Ez mind teljes, mind részleges ellentételezést hozhat, ám alku eredménye lehet az is, hogy a következő versenyen olcsóbban juthat autóhoz, mivel nem a szerződésben ígért „árut” kapta meg. Bessenyey elmondta, esetükben ilyen egyeztető tárgyalások akkor sem lesznek, ha az óvást első fokon hátrányukra ítélnék meg. Magyarázatként hozzáteszi: teljes a bizalma a TRT-műhely szakmai tudásában és gondosságában, hiszen ők egy ilyen esettel a nemzetközi hírnevüket is – ezzel a külföldi megrendeléseket – kockáztatják.
A jogi útra terelt eljárások – leginkább a technikai eszközök vizsgálata miatt – költségesek, hosszadalmasak, ráadásul a versenyző lelki állapotát s persze a későbbi hírnevét is beárnyékolhatja az ilyen eset.
Másfajta gondot jelent a szponzorok előtti magyarázkodás, még ha az autósportban megkötött támogatói szerződésekben ilyen esetekre nincsenek is kitételek. A technikai sportok velejárójaként ugyanis a legprecízebb munkavégzésnél is előfordulhat tévedés, akaratlanul hibázhat valamelyik szerelő vagy éppen a műhelytől független alkatrész-beszállító. Egy raliautó felkészítésre a versenyszezonra és az egyes futamokra sokszereplős csapatmunka.
A megóvott versenyzőnek – különösen, ha technikairól van szó – arra is fel kell készülnie, hogy a vizsgálat elhúzódik és hiába a négyhetenkénti versenynap, nem tudják rendesen felkészíteni az autót a következő futamra. Ilyenkor másik – számára kevésbé ismert, bejáratott – autót kell szereznie, hogy azzal indulhasson. Ha pedig részben emiatt nem jól szerepel, az újabb konfliktusok forrása lehet... Bessenyeyék esetében – lapzártánkkor – már két hét várakozási idő telt el, a lezárt garázsban őrzött autót meg sem közelíthették.
Ha a „partvonalon kívülre” került versenyzőnek sikerül másik autót találnia, az egyrészt újabb költséget jelent, másrészt magában hordozza azt a veszélyt, hogy egy általa nem vagy kevésbé ismert műhelytől bérli a gépet, ami ki tudja milyen állapotban van.
A bérleti díj egy ilyen – Opel Astra OPC – széria közeli, N3-as kategóriájú autó esetében is jelentős összeg, erre irányuló kérdésünkre Bessenyey nem kívánt válaszolni. Ugyanakkor a NAPI Lendületnek korábban nyilatkozó szakértők szerint egy N3-as kategóriájú autó éves bérleti díja – a megengedett technikai eszközök beépítésétől függően – 7–20 millió forint között lehet.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet