Az elmúlt hónapokig úgy tűnt, semmi sem állíthatja meg a japán Honda Motor Co. világszerte tartó nagy menetelését: a vállalat például tavaly augusztusra kilenc százalékra növelte egyesült államokbeli piaci részesedését a 2000-es 6,7 százalékról. Idén áprilisára azonban megfordult a trend: az USA-ban nyolc százalékra esett vissza a Honda részesedése, Japánban pedig átvette tőle az ország második legnagyobb autógyártójának pozícióját a Nissan – írja a Business Week.
Szakértők szerint az egyik problémát az erős jen okozza. Miközben a cég egyesült államokbeli eladásaiból szerzi profitja 80 százalékát, ennek repatriálása során az elmúlt pénzügyi évben 889 millió dollárt bukott, a mostaniban pedig 1,22 milliárdot veszít. Erre válaszul a Honda bővíti a helyben folyó termelését: négyéves lincolni (Alabama állam) üzemükben duplájára, 300 ezerre növelik a termelést. Ezzel az Újvilágban eladott Hondák 80 százaléka helyben készül, akárcsak ezek alkatrészeinek többsége.
Nem segít azonban ez a lépés a gyár zászlóshajóinak számító Civic és Accord típusok eladásainak gyengélkedésén. Az előbbit korábban a sportos autók kedvelői vásárolták, akik közül jó néhányat annyira elvarázsolták a kocsi képességei, hogy dollárezrekért tuningoltatta legalábbis versenyautó kinézetűvé Civicét. A néhány éve futó változat azonban „túl családiasra” sikerült, ezért vásárlóközönsége átült az erősebb, sportosabb Subaru WRX-ekre és Dodge Neon SRT-kre. E Honda-típus eladásai így 6,1 százalékkal csökkentek az elmúlt pénzügyi évben.
Az Accordot a konkurensekénél gyengébb vásárlói kedvezmények sújtották egy olyan szegmensben – a középkategóriás szedánok piacán –, amelynek vevőit az Egyesült Államokban elszívják a hobbi-terepjárók. Az Accord-eladások végül is 4,5 százalékkal estek vissza a Honda előző pénzügyi évében. A rossz trend megfordulását az idén megújuló Odissey mini-buszlimuzintól és Acura szedántól várják.
