Érdemes lesz húsmarhát tartani az EU-csatlakozás után a támogatások, illetve a tejelőmarha-tartás előírásainak szigorodása miatt. A tejtermelés várhatóan inkább a nagyobb termelőknek, szövetkezeteknek lesz kifizetődő, mivel a magas technológiai és minőségi követelményeknek megfelelő beruházásokat ezek tudják kigazdálkodni - mondta lapunknak Osvay György, a Szerencsi Mezőgazdasági Rt. vezérigazgatója. Az évi 7 millió litert előállító vállalat vezetője szerint az uniós belépéssel járó változást leginkább az 1-2 millió liter alatti mennyiséget termelők érzik meg leginkább.
Bár a szabályozás 2004. májusig változhat, az új piaci feltételeket még a kisebb nagyüzemek is megérezhetik, mivel hozamaik alacsonyabbak és nem fedezik a fejési, hűtési technikai berendezések árát - véli Demeter János, a Magyar Állattenyésztők Egyesületének ügyvezetője. A jövő évi szabályozás 80-100 ezer kisebb tejtermelőnek okozhat gondokat, de a kvóták csökkenése miatt még a legjobb tejtermelők is veszélybe kerülhetnek. A kicsiknek csupán a húshasznúra való átállás jelenthet megoldást, mivel ezzel külön támogatás is elnyerhető.
Speciális húsmarha-támogatásra 94 620 állatos kvótát ért el Magyarország, ami a jelenlegi támogatásra jogosult - 9 hónaposnál idősebb - állomány mintegy 50 ezres növelésére ad lehetőséget. A speciális húsmarha-támogatás 2004-ben egyedenként csaknem 27 ezer forint. A húsmarhaprémiumot idén Magyarországon is ki lehet használni, a vágási prémium pedig - jelenleg Magyarországon ilyen nincs - szintén többlettámogatást jelent a gazdáknak. Az agrártárca becslése szerint az uniós csatlakozás első évében mintegy 70 ezer forinttal emelkedik a vágómarhatartás egyedenkénti árbevétele az értékesítési átlagár emelkedésének is köszönhetően (NAPI Gazdaság, 2003. február 26., 3. oldal).
Az EU marhahúsimportja eközben növekszik - 2003-ban előreláthatóan 520 ezer tonnás rekordszintet ér el -, így a magyar termelők által tartott húsmarhának előreláthatóan lesz piaca a közösségen belül. A legnagyobb szállítók Argentína, Brazília és Uruguay, az Egyesült Államok exportja a hormontilalom miatt korlátozott. Az unió marhaállománya a prognózisok szerint csökken. Az EU lassan nettó importőrré válik marhahúsból - vélik az elemzők.
