A KKKSZ részben azért kíván értékesíteni mintegy 93 ezer tonna fűtőolajat, mert 2003-tól várhatóan módosul a fűtőolajszabvány - közölte lapunkkal Csernák József, a KKKSZ vezérigazgatója. Az eladás mellett szól az is, hogy tavaly a nettó import alacsonyabb volt az előző évinél, így a 90 napos stratégiai készlet csökkentése is indokolt. A szövetség közgyűlése ezért döntött a felesleg eladása mellett. A fűtőolaj kéntartalma - amely jelenleg 3,5 százalék - várhatóan csökken.
A KKKSZ stratégiai kőolajkészlete jelenleg mintegy 1,35 millió tonna, ebből ez a 93 ezer tonna fűtőolaj 60 ezer tonna kőolajnak felel meg. Az igazgató elmondása szerint a nyilvános, többfordulós pályázaton a fűtőolajat valószínűleg KKKSZ-tagok vásárolják meg. A szövetség számítása szerint havonta 30 ezer tonna fűtőolaj értékesítésére van lehetőség, a legkisebb elvihető tétel kétezer tonna. A teljes mennyiséget Százhalombattán tárolják. A fűtőolaj ára a jelenlegi nagykereskedelmi ár, azaz tonnánként 40 ezer forint alatt valószínűsíthető. A fűtőolajjal földgázt is lehet pótolni, így olyan erőművek jelentkezését is várja a KKKSZ, melyek a földgáz mellett fűtőolajat is tudnak hasznosítani.
B. A.
