BUX 139111.47 1,08 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drasztikusan visszaesett az idén a magyar őszibaracktermés

Rendkívül rossz szezon vár a hazai őszibarack-termesztőkre. A kedvezőtlen tavalyi és idei időjárás következtében a termés volumene előreláthatóan 60-65 százalékkal csökken. Mindezek ellenére az árak alig emelkednek, mivel a fogyasztókra nem lehet olyan mértékű áremelkedést áthárítani, ami fedezné a terméskiesésből fakadó veszteségeket, a feldolgozóipar pedig egyelőre nem hajlandó emelni a felvásárlási árakat - tájékoztatta lapunkat Szabó József, a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács elnöke.

2001. augusztus 23. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly - az aszályos időjárás ellenére - a sokéves átlagnak megfelelő, 70 ezer tonnányi őszibarackot szüreteltek a gyümölcsösökben. A csapadékszegény időjárásnak azonban idén lett meg a böjtje, ugyanis a hazai termesztésben meghatározó szatymazi termőtájon a fák több mint 30 százaléka kipusztult. Ezt tetézte még egy késő tavaszi fagy. Mindezek együttes hatásaként a termés vélhetően 60-65 százalékkal, mintegy 25 ezer tonnára zuhan, és szinte biztos, hogy a hazai feldolgozóüzemek nem tudnak majd elegendő alapanyagot beszerezni.

Ennek ellenére a felvásárlási árakat nem hajlandók emelni, a tavalyival megegyező összeget, 35-50 forintot kínálnak kilogrammonként a gazdáknak - ami idén jóval az önköltség alatt van. Némileg kedvezőbb a helyzet az étkezési őszibarack esetében, itt ugyanis mintegy 20 százalékos áremelkedést sikerült elérni, így a termelői ár most 100-200 forint között ingadozik. További árnöveléssel azonban szinte biztosan nem kell számolni - véli Szabó József -, mivel azt már nem lehetne áthárítani a fogyasztókra.
A jelenlegi helyzetben az is előre jelezhető, hogy az idén nem lesz export. Pedig - akárcsak a kajszibarack esetében (NAPI Gazdaság, 2001. augusztus 22., 13. oldal) - itt is nagy az igény a magyar gyümölcs iránt, amelynek ízanyaga jobb, mint az Olaszországban, Spanyolországban vagy Görögországban termelté. (Volt arra példa, hogy egyes nyugat-európai élelmiszer-ipari cégek a minőségi termékeik esetében meghatározták, hogy mekkora mértékben kell tartalmazniuk magyar őszibarackot.) Ahhoz azonban, hogy az export megélénküljön, a késői fajtákat kellene előtérbe helyezni, hiszen akkor még októberben is lenne mit exportálni, amikor is a nyugat-európai piacokon már lényegesen kevesebb versenytárssal kell megküzdeni. Emellett az ideihez hasonló terméscsökkenést is el kell kerülni, amihez elengedhetetlen a gyümölcsösök folyamatos öntözése.
Az import növekedése - a gyárak említett alapanyaghiánya miatt - ugyancsak borítékolható, Szabó József szerint a behozatal elérheti majd az 5000 tonnát, az elmúlt évi ötszörösét.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet