Úgy tűnik, az időjárás - a minőség szempontjából - idén is kedvezően alakul, s ennek köszönhetően remény van arra, hogy az idén ismét jó, egyes területeken pedig kiváló borok készüljenek. (Arra, hogy három egymás követő évben az egész országban jó minőségű borok szülessenek, nagyon ritkán volt példa. Hasonló eddig jobbára csak egy-egy borvidéken fordult elő.) A reményeket az táplálja, hogy a szőlő a mintegy 10 napos érési előnyét a júniusi hűvös időben is megőrizte. Így jelenleg a legtöbb helyen a szemek színeződése előrébb tart a megszokottnál, ami várhatóan magas mustfokot eredményez. Gondot jelent ugyanakkor, hogy több ültetvényen is a csapadékhiány jelei mutatkoznak. Ha az augusztus hátralévő időszaka is száraz lesz, az már meg fog látszani a termés volumenén, s a 22 borvidék eddigi adatai alapján előrejelzett 4,5 millió hektoliternél kevesebb bort lehet majd a pincékbe szállítani. Ez a mennyiség egyébként mintegy 15 százalékos növekedést jelentene az elmúlt évihez képest. Az eső hiánya mellett további nehézséget jelent, hogy azokon a területeken, ahol nem végezték el a kellő növényvédelmi munkákat, nagy a lisztharmatfertőzés aránya.
A jó minőség ellenére egyes területeken a felvásárláskor feszültségek alakulhatnak ki, tavalyról ugyanis jelentős tételek maradtak a pincékben.
Ezért szüret után az elmúlt évinél vélhetően kisebb lesz a kereslet, s noha meghirdetett árjegyzéket még sehol nem adtak ki, ám az valószínűsíthető, hogy a 2000. évinél alacsonyabbak lesznek a felvásárlási árak. A kialakult helyzet enyhítésére, a felesleg levezetésére a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) mára összehívott rendkívüli terméktanácsi ülése tesz javaslatokat. Ezek egyike, hogy a must sűrítési célú felvásárlását, s annak az üdítőital-gyártásban való felhasználását támogassa az agrártárca. Másik lehetőségként jöhet szóba, hogy a borlepárlást szubvencionálná a szakminisztérium.
A HNT szerint - ellentétben néhány sajtóhírrel - az import boroknak nincs jelentős árcsökkentő hatásuk a magyar piacon, már csak azért sem - véli a főtitkár -, mert a 17,5 ezer hektoliteres első öt hónapi behozatal mindössze 3-5 ezer hektoliterrel több a 2000. évinél. A belföldi fogyasztás egyébként nem csökkent az előző év első öt hónapjához képest, az export viszont 12 százalékkal, 308 ezer hektoliterre esett. Ha ez a tendencia egész éven át kitart, akkor a kivitel 90 ezer hektoliterrel kevesebb lesz a tavalyinál.
(NAPI)
