Az elmúlt héten több helyről is arról lehetett hallani, hogy a búzabomba ismét ketyeg. Az aggodalmak jogosnak mondhatók; a betakarítás már javában halad - 20-30 százalékával végeztek -, s ezek alapján úgy tűnik: 4,9-5,2 millió tonna lesz a termés. Így a 3,0-3,2 millió tonnás belföldi szükséglet mellett közel 2 millió tonna felesleg lesz az országban, ami drasztikus áresést okozhat. Éppen ezért a Magyar Agrárkamara a napokban azt javasolta, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) mintegy 1,3 milliárd forinttal támogassa a búza kivitelét - a Kereskedelmi Világszervezettel (WTO) kötött megállapodás ennek az összegnek a kifizetését teszi lehetővé a búza közvetlen exportszubvenciója esetében.
Az intézkedésnek köszönhetően - vélik a piaci szereplők - jelentősen javulna a helyzet, hiszen így mintegy 700 ezer tonna búza kivitelét lehetne megkönnyíteni. Emellett mintegy 400 ezer tonna vámmentesen szállítható az Európai Unióba, ami tovább csökkentené a piaci feszültségeket.
A gond csupán az, hogy a világpiacon - ahol a magyar szállítók még versenyképesek - jelenleg szinte kizárólag a malmi búzát keresik, takarmánybúza iránt gyakorlatilag nincs kereslet. Úgy tűnik, a korábbi években a termelők és a felvásárlók között kirobbant vita is most üt vissza, a gabona-külkereskedelmi cégek a szállítási teljesítések elmaradása miatt egyelőre nem kötnek szerződéseket.
Vámosi Gábor, az IKR Rt. termeltetési és termékkereskedelmi igazgatója szerint a szubvenció döntő részét - amennyiben az FVM valóban folyósítja - a takarmánybúza kivitelére kellene fordítani, amennyiben ez elmarad, legkésőbb a kukorica betakarításakor súlyos gondok lesznek a takarmánygabona piacán. Jelenleg ugyanis rendkívül kedvező az időjárás a kukoricára, ezért szakmai körökben már többen 7 millió tonna fölötti termésről beszélnek. Így abban az esetben, ha számottevő takarmánybúza-mennyiség marad az országban, s erre még megérkezik az említett nagy kukoricatermés, a takarmánygabona-készletek régen látott volumenűre hízhatnak. Már csak azért is - véli Kócza Zsolt, az Agrograin Rt. termékigazgatója - mert az egyéb takarmánynövények egytől egyig nagyobb termést ígértek/ígérnek, mint tavaly, így a hazai gabonatermés idén vélhetően 14,2-14,5 millió tonnára rúg majd. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a világpiacon a magyar határra szállítva 60 dollárért lehetne eladni a takarmánybúzát, ami 14-15 ezer forintos telephelyi árat jelent. Kukoricát pedig jelenleg legfeljebb 65 dollárért vennének - ugyanezen feltételek mellett -, ám ezen az áron nincs eladó, hiszen ezen az üzleten csak bukni lehetne. Ezért a hazai takarmánygabonából egyelőre nem adtak el jelentősebb tételt.
A múlt hét második felében esett csapadék is csak a gondokat szaporítja, ugyanis amennyiben valóban rontott a búza minőségén, akkor a takarmány minőségűből a vártnál is több lesz. Az eső hatásáról azonban egyelőre nincsenek olyan adatok, amelyekből messzemenő következtetéseket lehetne levonni. A gabonaminősítéssel foglalkozó S.G.S Hungária Kft. mezőgazdasági igazgatója, Hege Ottó szerint a vizsgálatra leadott tételek vegyes képet mutatnak, kiemelkedő, illetve rossz minőségű termény egyaránt érkezett már. Megjegyezte azonban, hogy a korai fajták szinte mindig gyengébb minőségűek a szezonra jellemző átlagnál.
Összességében elmondható, hogy vélhetően rendkívül feszített lesz a takarmánygabona-piac, sőt, a helyzeten tovább ront az állatállomány csökkenése. Némi segítséget ugyan jelentett a forint múlt pénteki gyengülése, ám bizonytalan hogy ez mennyire lesz tartós. Ha e tendencia fennmarad, még akkor is kétséges, hogy ellensúlyozni tudja-e a nagy termés és a jelenleg pangó világpiac együttes hatását.
Ábrahám Ambrus
