Általános várakozások szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) már a jövő héten - idén immár negyedszer - ismét növeli a nyersolaj-kínálatát. Ehhez az szükséges, hogy a világpiaci olajárak az elkövetkező napokban is a jelenlegi szint körül maradjanak. Noha a Bloomberg szerint az OPEC idén már két alkalommal is elmulasztotta a maga szabta ármechanizmus alapján indokoltnak mutatkozó kínálatbővítést, ez alkalommal minden bizonnyal tekintettel lesz ezen indikátorra, hiszen egyébként a szervezet szavahihetősége kétségessé válna.
Elemzők tehát szinte biztosra veszik a jövő heti döntést a napi 500 ezer hordós kínálatbővítésről, de jóslatuk szerint ez hordónként egy dollárnál nagyobb mértékű olajárcsökkenést aligha eredményez. A borúlátást egyrészt a közel-keleti feszültség eszkalálódása miatti félelemmel, másrészt a szükségesnél változatlanul alacsonyabb amerikai nyersolaj- és fűtőolajkészletekkel indokolják. (Az amerikai kőolajintézet - API - legfrissebb, szerdán közzétett jelentése szerint a múlt héten ugyan emelkedtek a tartalékok, de a várt 0,6 százaléknál kisebb mértékben.)
Egyébként az OPEC elnöke, Ali Rodriguez megerősítette, hogy amennyiben pénteken, mint arra kilátás van, a már említett ármechanizmus alapján teljesül az 500 ezer hordós kínálatnövelés feltétele, akkor a kartell ennek megfelelően cselekszik. Megfigyelők szerint azonban ez minden bizonnyal csak a jövő hétfőn történik meg, mivel a szervezet a pénteki irányadó olajárakat csak akkor teszi közzé.
