Élelmiszer-ipari kódex kialakítása zajlik Magyarországon, ennek célja, hogy keretek közé szorítsa a termelők, feldolgozók és kereskedelmi láncok magatartását - emelte ki az európai uniós tagországok mezőgazdasági minisztereinek hétfői brüsszeli találkozóján Forgács Barnabás, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szakállamtitkára. Egyúttal felvetette, hogy uniós szinten is "érdemes lenne rögzíteni" az üzleti, etikai, kereskedelmi normákat, hiszen több országot egyszerre érintő kérdésekről van szó. Ez kiszámíthatóbbá is tenné az ágazat szereplőinek pozícióját. A miniszteri tanács egyebek között az élelmiszerláncok működéséről, illetve a spekulációnak az élelmiszerárakra tett hatásáról szóló jelentést vitatta meg. A tagállamok beszámolója nyomán az Európai Bizottság összeállításában készült jelentésbe több magyar javaslat is bekerült. Forgács Barnabás kiemelte azt az elemet, amely megállapítja, hogy a nagy üzletláncok, a nemzetközi kiskereskedelmi láncok konszolidációja és koncentrációja egyfelől eredményezheti a hatékonyság javulását, de komoly monopolhelyzetet is teremthet, rontva a mezőgazdasági termelők és feldolgozók érdekérvényesítő képességét.
