BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egymilliárd forintot hoz a csigaexport

2001. május 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén várhatóan 1 milliárd forint értékű csigát exportálnak Magyarországról az európai uniós országokba, illetve Macedóniába. A gyűjthető mennyiséget a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) 3 ezer tonnában határozta meg.
A május közepén zárult gyűjtési szezonban a felvásárlási ár kilogrammonként - minőségtől függően - 65-80 forint körül alakult, amely a gyűjtéssel foglalkozók szerint csak közepesnek nevezhető. Fejér és Veszprém megyében például - a két megye átlagos gyűjtőhelynek mondható - körülbelül száz család foglalkozik rendszeresen a jó néhány országban kedvelt csemegének számító csiga gyűjtésével, amire egyébként csak az jogosult, akit az átvevők nyilvántartanak, a gyűjthető mennyiséget pedig a csigapopuláció érdekében szigorúan korlátozzák. A gyűjtés így szezononként - másfél-két hónap alatt - 200-300 ezer forint bevételt biztosíthat.
A csigagyűjtés főként az ország hátrányos helyzetű régióiban nyújt jó kereseti lehetőséget. Az exportbevételt tovább lehetne növelni, ha az országban több helyütt lenne korszerű, a speciális vásárlói igényeket is kielégítő feldolgozóüzem, ám ez több száz millió forintos beruházást igényelne.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet