A múlt év júniusában alakult, 43 tagot tömörítő Sombész tavaly mintegy 200 millió forint forgalmat ért el, s nyereségesen működött. Jáki István ügyvezető a szövetkezet taggyűlésén felhívta a figyelmet arra, hogy az agrárium jelenlegi helyzetében különösen fontos a termelőknek a nagybani beszerzésből és értékesítésből adódó előnyök kihasználása. A Sombész nyereségének mindössze 1 százalékát fordítja a működési költségekre, a többi a tagok haszna, akik között többnyire egyéni gazdálkodók és magántermelők találhatók.
Jáki elmondta, hogy a múlt évben a legnagyobb üzletnek a szója közös beszerzése bizonyult, ebből összesen ezer tonnát vásároltak, s a tagok így tonnánként átlagosan 4 ezer forinttal olcsóbban jutottak hozzá, mint ha egyenként vették volna meg. Ebben az évben már a szükséges növényvédő szereket, műtrágyát, gépalkatrészeket és a gázolajat is nagy tételben, közösen kívánják megvásárolni. Emellett közös, nagytételű értékesítést is terveznek.
A szövetkezetbe tömörült termelők pozícióit Jáki szerint tovább javíthatja, ha az ország többi megyéjében is megalakulnak a hasonló elven működő szövetkezetek, hiszen az együttműködésre sok lehetőség kínálkozik. Az egyes termelőknél jelentkező likviditási gondok is enyhíthetők lennének, ha végre hozzájuthatnának ahhoz a szaktárca által korábban megígért 50 millió forint támogatáshoz, amelyet az ilyen típusú szerveződések megizmosodására szántak. Ettől függetlenül idén már a részjegyek után osztalékot is tud fizetni a tavalyi forgalmának megtöbbszörözésére készülő új típusú szövetkezet.
Körtési Zsolt
