BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meghökkentek Matolcsy szavain az energiaszolgáltatók

Óvatosan és meglepetéssel fogadták az energiaszektorban is Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentését, mely szerint az energiaszolgáltató és közműcégek esetében 30 százalékra nőne a társasági adó.

2012. május 9. szerda, 19:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Meglehetősen félreérthetően fogalmazott a nemzetgazdasági miniszter, amikor a küszöbön álló adóváltozásokról beszélt, szakértői vélemények szerint azonban a 30 százalékos adókulcs vélhetően a társasági adó és a Robin Hood összege lehet, ami egyben azt is jelenti, hogy a nyereségalapú Robin Hood adó a Széll Kálmán terv 2.0-ban meghirdetett 16 helyett csak 11 százalékos kulccsal működik majd (a mostani 8 százalékkal szemben). Ez mindenesetre a cégeknek mindenképpen jobb, mint a válságadó, mivel az árbevétel-alapú, ez pedig \"csak\" a nyereségből jön le. (Többen is irreálisnak tartják azt az értelmezést, miszerint a nyereségadó valóban 16 százalékra emelkedik, miközben a társasági adó önmagában 30 százalékra nőne.)

A krízisadó megszüntetésével párhuzamosan bevezetendő változtatások elvileg a nagyobb árbevételű, kisebb nyereségű energiacégeknek kedveznek - kommentálta egy névtelenül nyilatkozó iparági szakértő a bejelentést. Ezzel együtt maga a változtatás ténye, illetve módja ismét nem a kiszámíthatóság felé mutat - tette hozzá. A szakember úgy tudja, hogy az adóváltoztatásokkal kapcsolatban a kormányzat nem kezdeményezett egyeztetést a szakmával, a cégeket nem keresték meg.

Hivatalosan még semmilyen megkeresést, illetve értesítést nem kaptak az adóváltozásokról az egyik magyarországi gázszolgáltatónál sem, mindössze a sajtóból értesültek azokról. A társaságnál további részletekre várnak, azok ismeretében foglalnak majd állást a módosításokról, azt azonban - szintén névtelenséget kérve - elmondták, hogy nem csak az energiaadózás változása, de például a tranzakciós adó bevezetése is érzékenyen érinti a társaságot. Ezek ugyanis önmagukban további fejlesztési igénnyel, így plusz kiadásokkal járhatnak.

A szektor csak akkor fejlődik, ha beruházás van, azonban ezekre mind nehezebb forrást, illetve befektetőket találni az elvonások és a szabályozás változásai miatt. A hosszú távú megállapodások megszűnése, a hatósági árszabályozás, az extra adóterhek kivetése mellett olyan fix kiadásai vannak a cégeknek, mint például a karbantartási kötelezettség - így pedig nehéz fejlődésről beszélni - fogalmazott a szakember.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet