BUX 138792.55 0,85 %
OTP 44570 1,34 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál több áfát kell visszafizetnie az államnak

Tizenötmilliárd forinttal lehet nagyobb a teher a korábban kalkuláltnál.

2011. november 24. csütörtök, 10:15

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Miután a hazai áfa-visszatérítési gyakorlatot jogellenesnek minősítette az Európai Bíróság, októberben megkezdődött a cégeknek járó pénzek kifizetése. Ez a vártnál magasabb, körülbelül 270 milliárd forintos kiadást jelent idén a költségvetésnek - írja az Index.

<banner>

Az Európai Bíróság nyári döntése értelmében ellentétes az adósemlegesség elvével a magyar áfa-visszaigénylési szabály, így indokolatlan terhet hárít a vállalkozásokra, azok pénzügyi likviditását és profitabilitását csökkentve. Korábban az adózók a pénzügyileg nem rendezett beszerzéseik után nem igényelhették vissza az áfát, most ez változott, az érintettek pedig érvényesíthetik utólagos visszaigénylési jogukat.

Ezt kétféleképp történhet: a leggyorsabbak október 20-ig a NAV-hoz - az erre kialakított nyomtatványon - benyújtott külön kérelemben tehették. Akik erről lemaradtak, azoknak sem kell aggódniuk, ugyanis határidőtől függetlenül a törvény hatálybalépését követő bármelyik bevallásukban elszámolhatják a nekik járó pénzt vagy az egyébként befizetendő adót csökkentő tételként, vagy egy kiegészítő lap kitöltésével kérhetik annak kiutalását.

Október 20-ig mintegy 26 milliárd forint visszafizetését kérte nagyjából nyolcszáz adózó, míg az azóta érkezett bevallásokban csaknem 15 ezren 246 milliárd forintnyi áfát igényelte vissza. Az első kiutalások a NAV tájékoztatása alapján már elkezdődtek azoknak, akik október 20-ig beadták a kérelmet. December első heteiben várhatóan a legtöbben hozzájutnak a pénzükhöz.

A visszaigénylések kifizetésének túlnyomó része várhatóan az idei költségvetést fogja terhelni. Ez a körülbelül 270 milliárd forint jelentős tételnek mondható, hogy mekkorát, azt érzékelteti: a korábban nagy presztízsveszteséggel véghezvitt egykulcsos adó kétkulcsossá tétele nagyjából 180 milliárdot hozhat az államnak.

Az összeg nagyobb az előzetes várakozásoknál, a Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis még a keddi államháztartási tájékoztatóban is azt írta, hogy a ún. \"negatív áfa\" döntés miatti visszafizetés 255 milliárd forintos kiadással jár. Korábbi információk szerint a kormány ezt a nyugdíjvagyon terhére teljesíti.

portfolio.hu
portfolio.hu

Ez is érdekelhet