Ollanta Humala, a baloldali, mások szerint baloldali populista, megint mások szerint szélsőbaloldali-chávezista politikus nyerte a perui választások első fordulóját vasárnap, a számos jelölttel tarkított éles versenyben megszerezve a szavazatok 31,7 százalékát. A Bloomberg szerint az átfogó exit pollok alapján a második az inkább jobbra húzó Keiko Fujimori, a hasonló nevű, korábban tíz évig regnáló, jelenleg börtönben ülő, ellentmondásos japán származású exelnök lánya lett, 23,3 százalékkal.
A lengyel származású, csak PPK-ként emlegetett, szintén jobbos Pedro Pablo Kuczynski 18,3 százalékot kapott. A jelenleg hivatalban levő jobbos Alan García és pártja, az APRA nagyon leszerepelt, eleve nem is mert elnökjelöltet állítani, a 120 tagú kongresszusba pedig a becsült eredmények alapján csak négy képviselőt küldhet majd, tizedannyit, mint a nyertes párt.
Most sokan attól félnek az 1,3 millió négyzetkilométeres, 29 millió fő körüli lakosú dél-amerikai országban, hogy - Brazília, Bolívia és Ecuador után - Ollanta Humala győzelmével Peru is a chávezi, baloldali útra lép, ami antidemokratikus kormányzást, a gazdaságban kézivezérlést és államosításokat, ám a szegény néprétegek számára számos szociális juttatást jelenthet. Ollanta Humala is elsősorban a szegényebb, főleg vidéki szavazók között népszerű. A baloldal, amely emberemlékezet óta nem volt kormányon az andoki országban, viszont attól tart, hogy a jobboldali pártok összefogásával a második fordulóban kiütik a jelenleg legnépszerűbb pártjukat a nyeregből.
