A Napi Gazdaság cikke
Az Európai Bizottság (EB) ennek érdekében egyebek között bővítené azoknak a befektetési formáknak a körét, amelyek feltételei hasonlóak a hagyományos bankbetétekéhez és forrásadót kell fizetni utánuk; például az értékpapírokból és életbiztosításokból származó hozamok is a rendelkezés hatálya alá esnének. Emellett megszüntetné a jelenleg hatályos, 2005-ben elfogadott direktíva joghézagait, és nemcsak a természetes, de a jogi személyek befektetéseit is a szabályozás alá vonná.
Az irányelv előírta, hogy a bankbetétek utáni kamatjövedelemről a bank értesíti a nem rezidens magánszemély adóhivatalát vagy adatszolgáltatás hiányában forrásadót von le a megszerzett kamatjövedelemből és átutalja a betétes országának.
Az új javaslat azzal javítja az irányelv hatékonyságát, hogy kiterjeszti az adómentességet élvező társaságon, alapítványokon vagy alapokon keresztül harmadik országokból keresztül folyósított kifizetésekre is. Kovács László, az EB adópolitikáért felelős tagja tegnapi sajtótájékoztatóján mindezt azzal indokolta, hogy az első felülvizsgálat során kiderült: az irányelv jelenlegi formájában könnyen kijátszható a fenti módokon.
