Korábban is egyértelmű volt, hogy az ipari forradalom idején elindult gazdasági és technológiai fellendülés a jólét mellett a túlfogyasztás problémáját is magával hordozza, ugyanakkor a kutatók csak a közelmúltban kongatták meg a vészharangot, leginkább azok, akik a ciklikus összeomlások, illetve a jelenlegi globális, növekedésorientált piacok veszélyeire kezdetektől figyelmeztetnek.

Stumpf-Biró Balázs elmondta: az emberiség történelme eddig egyértelműen alátámasztotta, hogy egy civilizáció 250-300 évre van hitelesítve és jelenleg már birtokában vagyunk annak a tudásnak is, hogy mikor kezdi meg a felívelés utáni hanyatló periódust egy társadalmi berendezkedés.

A Föld lakosságának nagy részét jelenleg teljesen felkészületlenül érné, ha gyökeresen megváltoznának a jóléti életkörülmények, ezáltal a megszokott kényelmi szolgáltatások egy csapásra eltűnnének. Ezzel párhuzamosan bizonyos termékek és élelmiszerek elérése is drágábbá, vagy lehetetlenné válnának. A szakértő szerint ennek csak egyik oka az emberiség általános túlfogyasztása, valamint pazarlása, a tudás, valamint a probléma felismerésének hiány a kulcs, hiszen egy társadalmi átrendeződés, vagy összeomlás esetén kulcsfontosságú, hogy számoltunk-e a kihívásokkal.

Jelenleg a szakemberek minden kutatása arra mutat, hogy az ezredforduló előtt születettek életében olyan típusú globális problémákkal kell megküzdenie az emberiségnek, amiket eddig csak az apokalipszist feldolgozó amerikai filmekben láttunk.