A Master Good ügyvivője arról beszélt, hogy már több mint 100 éve van a szakmában, ami a történelem viharai ellenére is a családban tudott maradni. Leszögezte, hogy számára egy lehetőség volt a cég átvétele, szerinte pedig a generációváltás nem is szabad kötelezővé tenni. Hozzátette, már az ötödik generáció sikerén gondolkodik.
Bárány László arról is beszélt, hogy a családi vállalkozásoknál az a modell terjedt el, hogy a cég tulajdonosa egyben a menedzser is, a főként nyugati, sokadik generációs vállalkozások esetében azonban megfigyelhető, hogy ez a két szerep idővel elkülönül.
Meglátása szerint ha az utódok között nem akad, aki megfelelő kompetenciákkal rendelkezik, akkor a vállalkozás specifikumait vizsgálva fel kell mérni, hogy az milyen helyzetben van, van-e a vállalkozásnak önálló menedzsmentje és ha igen, akkor termel-e akkora profitot, hogy azzal fent lehessen tartani azt. Ha ezekre a kérdésekre a válasz igen, akkor maradhat a cég családi tulajdonban, de a menedzsment jöhet kívülről.
Babicz László szerint az elmúlt 10-15 évben, főként a nyugati magánegyetemek körében létrejött egy olyan alap, amelynek keretében pénzt gyűjtenek be befektetőktől, és főként középvállalkozások élére ültetnek be olyan szakértőket, akik vállalatvezetői tapasztalattal rendelkeznek. Ez azonban még nem egy hatalmas iparág.
A BDO Corporate Finance igazgatója elmondta, ma Magyarországon körülbelül 140 ezer olyan cég van, akiknél kezelni kell a generációváltást.
Ugyanakkor Bárány László és Babicz László is hangsúlyozták, a legfontosabb az, hogy a folyamatról időben gondoskodjanak a cégvezetők, és akár családon belül vagy azon kívül, de megkezdjék a felkészülést rá.
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!