Sokan még mindig kivárásra játszanak, ezért nem vágnak bele a vásárlásba. Azaz ők még mindig abban bíznak, hogy ennél olcsóbbak lesznek az ingatlanok, és a piaci mélypontot várják. Balogh László szerint ugyanakkor ezt a pontot eltalálni szinte lehetetlen, ráadásul a piac erre villámgyorsan fog reagálni, ami el is viszi a várt ár előnyt.
Nehezebb a gazdasági helyzet, magasak a hitelkamatok – ez fogja vissza a keresletet, nem pedig csak a kivárás, ráadásul az alacsonyabb kereslet magasabb kínálati szinttel párosul – teszi hozzá az ingatlanpiaci szakértő.
Most 30-40 százalékkal több ingatlanból tudnak választani a vevők, mint 1-2 évvel ezelőtt, ez ahhoz is vezet, hogy sokkal nagyobb a vevők alkupozíciója.
Az eladói rugalmasság sem kedvez a piacnak, mivel a tulajdonosok jelentős része nem figyeli a trendeket, vagy egyszerűen a szerencséjében bízik, ugyanakkor az is megfigyelhető az adatokból, hogy aki nem fogadja be a piaci realitásokat, az nem fogja tudni eladni az ingatlanát.
Beállt a piac egy új egyensúlyi szintre, ami sokkal alacsonyabb fordulatszámú, mint a 2021 ig bezárólag. Jellemzően azokat az ingatlanokat adják el, ahol az eladók tisztában vannak a piaci környezettel és így kalkulálnak árat is.
A 2008-as világválság tapasztalataival ellentétben most nem zuhantak be az ingatlan árak, hiába volt hangos a spekulációktól a közvélemény.
– derül ki a beszélgetésből. Ennek magyarázata, hogy 15 évvel ezelőtt sokan rá voltak kényszerítve az eladásra a bedőlt hitelek miatt, most pedig a befektetők száma csökkent és természetes elbizonytalanodás érezhető. Az árak inkább stagnálnak, mint csökkennek, de még mindig nem lehet tudni, hogy mi lesz a folyamat vége vagy, hogy mi lesz a következő lépés. Nem látszik, hogy mi lesz az a pont, ami miatt megnőne a lakáspiaci kereslet, de bizakodásra ad okot a magashozamú állampapírok hozamának mérséklése, hiszen a döntés újra az ingatlanbefektetések irányába terelheti a piacot.