Egy új mélykutatásnak nevezett funkcióval bővítik a ChatGPT legújabb változatát. Az OpenAI fejlesztői szerint így már arra is képes lesz a program, hogy autonóm módon „megtervezzen és végrehajtson egy többlépcsős pályát a szükséges adatok megtalálása érdekében, visszalépve és reagálva a valós idejű információkra, ahol szükséges”.
Vagyis ahelyett, hogy egyszerűen szöveget generálna, egy oldalsávban mutatja meg a kutatási folyamat összefoglalóját, a felhasznált információkat bemutató hivatkozásokkal.
Miután a program használói feltették a táblázatok, illetve szöveges és képi fájlokkal kapcsolatos kérdéseiket, az elemzett tartalom függvényében 5-30 perc alatt megjelenik a válasz. A fejlesztők ígérete szerint a a jövőben beágyazott képek és diagramok is beilleszthetővé válnak a ChatGPT új funkciójába – írja a TheVerge.com.
Az OpenAI elismerte, hogy egyelőre komoly korlátai vannak a kutatófunkciójuknak, ami hajlamos nem létező tények kitalálására, illetve sokszor nehézséget jelent a program számára a hiteles információk és a pletykák közötti különbségtétel.
Az elit játékszere
A Sam Altman vezette cég szerint a generatív mesterséges intelligencia lehető teszi olyan AI ügynökök programozását, melyek mélykutatási funkciói felveszik a versenyt a humán szakemberek munkájával.
Az új kutatói programban havi 200 dolláros előfizetésért, 100 kérdést tehetnek fel a cég AI-kutatójának a felhasználók, mivel „nagyon számításigényes” a kutatási funkció használata.
A San Francisco-i cég kiemelte, hogy a kutatásokra kondicionált modell új rekordot döntött az „Emberiség utolsó vizsgája” nevű AI teszten. Az OpenAI fejlesztése 26,6 százalékos pontosságot ért el a szakértői szintű kérdéseket feltevő vizsgán, ami jóval meghaladja a második legmagasabb pontszámot elérő o3-mini (high) modell 13 százalékos eredményét.