Az orosz kormány honlapján szerdán este tettek közzé egy listát olyan vállalatokról, amelyeket az állami Gazprom szankciókkal büntet. A felsorolt szervezetek nagyrészt olyan országokban székelnek, amelyek szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben válaszul annak ukrajnai inváziójára, és amelyek többsége az Európai Unió tagja. Közöttük van a lengyel EuRoPol Gaz, amely a PGNiG-vel közös szolgáltató cégük volt, valamint Wingas, a Gazprom Germania korábbi érdekeltsége.

A Reuters szerint egyelőre nem volt világos, hogy ez milyen hatással lesz az Európába irányuló gázszállításokra, amely gázának több mint egyharmadát Oroszországtól vásárolja.

Vlagyimir Putyin elnök május 3-án kiadott rendelete azonban előírta, hogy egyetlen orosz szervezet sem köthet üzletet a szankciós listán szereplőkkel, sőt, a már megkötött szerződésekből eredő kötelezettségeit sem teljesítheti. A rendelet kifejezetten megtiltja a termékek és nyersanyagok exportját a listán szereplő személyek és szervezetek felé.

Az orosz Interfax hírügynökség szerint ezek közé tartozik az EuRoPol Gaz lengyel gázvezeték-tulajdonos, a Gazprom Germania, valamint a Gazprom Germania 29 leányvállalata Svájcban, Magyarországon, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Bulgáriában, a Benelux államokban, az Egyesült Államokban, Svájcban, Romániában és Szingapúrban.

Magyarországon a WIEE Hungary Kft.-t vették büntetőintézkedések alá. Az Opten adatai szerint a társaságnak mindössze 5 darab alkalmazottja van, 2010-ben alapították. A cégnek 2020-ban 44,998 milliárd forint árbevétel mellett 0,43 milliárd forintos eredményt értek el. De 2018-ban a cégnek 87,61 milliárd forintnyi bevétel mellett 0,113 milliárdnyi adózás előtti eredménye volt. A társaság tulajdonosa a Gazprom Schweiz AG.

A Gazprom a gáz nagy részét a Jamal-Európa gázvezetéken keresztül szállítja Európába, és különböző tevékenységei alapvető fontosságúak az európai gázpiac, valamint az ipar és a háztartások ellátása szempontjából. Az orosz gáztermelésen alapuló Gazprom Germania tevékenységei a teljes gázértékláncot lefedik a csővezetékes szállítástól a tároláson át a nagy- és kiskereskedők ellátásáig.

A Gazprom a múlt hónapban magyarázat nélkül lemondott a cég tulajdonjogáról, így a német energiahálózati szabályozó hatóság kénytelen volt átvenni az irányítást az ottani műveletek felett. Így hozzájuk került Németország legnagyobb gáztárolója az alsó-szászországi Rehdenben, amelynek 4 milliárd köbméter a kapacitása. 

A német gazdasági minisztérium közölte, hogy vizsgálja a Gazprom Germaniával kapcsolatos orosz bejelentést, de egyelőre nem rendelkezik részletekkel. A gázellátás jelenleg is biztosított, és folyamatosan ellenőrzik - közölte a minisztérium. 

Putyin rendeletét válaszként fogalmazta meg az Egyesült Államok és szövetségesei által az "Orosz Föderáció, az Orosz Föderáció állampolgárai és az orosz jogi személyek tulajdonjogának megfosztására" vagy tulajdonjoguk korlátozására irányuló, szerinte törvénytelen intézkedésekre. Az Egyesült Államok és szövetségesei a modern történelem legszigorúbb szankcióit vetették ki Oroszországra és a moszkvai üzleti elitre, amelyeket Putyin gazdasági hadüzenetnek minősít.

Az orosz elnök többször figyelmeztetett arra, hogy Moszkva hasonló válaszlépéseket tesz, bár a múlt hétig a Kreml legkeményebb gazdasági válasza az volt, hogy leállította a gázszállításokat Lengyelország és Bulgária felé, és új fizetési rendszert követelt az európai gázvásárlók számára.