Az uniós bizottsági megkérdezésen alapuló, 2017. őszi általános Eurobarométer felmérés szerint az európaiak többsége stabilnak és kiegyensúlyozottnak tekinti az EU-t a világban tapasztalható bizonytalanságok közepette. A jelentés azt mutatja, hogy a gazdasági helyzettel kapcsolatos optimizmus és az euró támogatottsága is növekszik, az uniós polgárok 48 százaléka pedig jónak értékeli nemzeti gazdasága jelenlegi állapotát is. E tekintetben Finnország (71 százalék, +12), Szlovénia (46 százalék, +12), Ausztria (77 százalék, +9) és Magyarország (50 százalék, +9) állnak az élen. Az egyes tagállamok között azonban nagy különbségek vannak, Hollandiában és Németországban a válaszadók 91 százaléka jónak látja a gazdaság helyzetét, amíg Görögországban csak 2 százalék gondolja ugyanezt.

Az euróövezetben a válaszadók háromnegyede, 74 százalékuk támogatja az eurót, ez az arány Szlovákiában, Belgiumban, Németországban, Spanyolországban, Észtországban, Írországban és Szlovéniában magasabb, a megkérdezettek legalább 80 százaléka támogatja az uniós fizetőeszközt.

A bizottság szerint az európaiak 40 százaléka pozitívan tekint az EU-ra, 37 százalékuknak semleges a véleménye, a negatív válaszok aránya 21 százalék. A bizalom Litvániában (64 százalék), Bulgáriában (57 százalék) és Luxemburgban (56 százalék) a legmagasabb. 2017 tavasza óta tíz tagállamban nőtt a bizalom, közéjük tartozik többek között Belgium (53 százalék, +7), Szlovákia (48 százalék, +5) és Csehország (35 százalék, +5), a többi tagállamban azonban csökkent az unióba vetett bizalom.

A jelentésből az derül ki, hogy az európaiak többsége, 57 százalékuk derűlátó az Európai Unió jövőjét illetően. Ez alól kivétel Görögország, ahol a pesszimista válaszok aránya 60 százalék volt idén, az Egyesült Királyságban pedig 48 százalékban nyilatkoztak pesszimistán. A jelentés szerint a válaszadók 44 százaléka úgy gondolja, hogy a szava számít az unióban. Az adat 2004 ősze óta új rekordnak számít - emelték ki. Mint kiderült, az európaiak 70 százaléka vallja magát uniós polgárnak. Ők az áruk, szolgáltatások, személyek és tőke EU-n belüli szabad mozgását és a tagállamok közötti békét értékelik az unió legpozitívabb eredményeinek.

Az őszi Eurobarométer szerint az uniós polgárok a bevándorlás és a terrorizmus miatt aggódnak leginkább. A bevándorlást jelölik meg legtöbben, 39 százalékuk az EU előtt álló legnagyobb aktuális kihívásként. Második helyen, 38 százalékban a terrorizmus áll, jócskán megelőzve a gazdasági helyzetet (17 százalék), a tagállamok államháztartásának állapotát (16 százalék) és a munkanélküliséget (13 százalék). Nemzeti szinten a legnagyobb gondnak, 25 százalékban a munkanélküliséget és 22 százalékban a bevándorlást tekintik.

Egy másik kérdőív, az Európa jövőjéről szóló felmérés eredménye szerint az európaiak 75 százaléka vélekedik pozitívan, a legmagasabb adatokat Litvániában (91 százalék), Dániában (89 százalék) és Hollandiában (87 százalék) mérték. Az európaiak 71 százaléka egyetért azzal, hogy az "EU a stabilitás szigete a bizonytalan világban".

A 2017. őszi Eurobarométer november első felében folytatott személyes beszélgetések formájában készült. Az uniós tagállamokban és a tagjelölt országokban 33 193 válaszadó vett részt a felmérésben.

Az Európa jövője elnevezésű Eurobarométer tematikus felmérés szeptember végén, október elején lefolytatott személyes beszélgetések alapján készült. Az uniós tagállamokban összesen 27 881 embert kérdeztek meg.